Lua programlama dili

Bilgisi olan varmı öğrenmek için türkçe kaynak çok az gerçi ingilizcede aynı sayılır.
Ben python dan daha iyi buldum
+yazım şekli sytanxı hemen hemen python gibi ve aynı zamanda script bir dil
+daha hızlı olması c dilinin gücünde olması
+başka diller veya programlarlan etkileşimi örneğin oyunlara mod yapımı vs.
+android ios windows linux vesaire hepsine uyumlu olması ve hepsinde çalışacak program yazılabilmesi
+hemen hemen her alanda kullanılabilir olması gömülü sistemler, oyun yapımı, web, mobil…
+scite ide ile tam uyumlu ve hızlı çalışma çıkarabilmesi

-tek gördüğüm eksik populer olmaması gerçi 1993 yapımı bir dil tahmini 25 senedir var acaba neden hala meşhur değil

Ben araştırdım hala bir gui (görsel pencereli) program yapılışını bulamadım yardımcı olurrsanız sevinirim ve Sizin bildiğiniz artıları veya eksileri varmı ?

Daha hic tek basina calisan bir Lua programi gormedim. Oyunlar basta olmak uzere, baska dillerde yazilmis programlarin icinde gomulu scripting dili olarak gordum hep. Bu yuzden Android, Windows uyumu yerine Python, Java uyumunu konusmak daha mantikli olabilir.

Her sey icin tablo adli bir veri turunu kullaniyordu ve bu yeri geldiginde PHP’nin array’leri gibi kafa karistiran, sacma davranan bir seye donusuyordu, yanlis hatirlamiyorsam.

Array indexleri 1’den basliyor :frowning:

Meshur olmamasinin sebebi sanirim (basta) Python ve (artik) JavaScript. Python’in kendisi kocaman olsa da ufaltilmis gomulu versiyonlari var. JavaScript ise dunyanin en populer dili.

1 Beğeni

▼ lua code ▼

wx.wxGetApp():MainLoop()

lua dilinin tutoriali dahil olmak üzere internette bulamadım.

bu kodlardaki : (iki nokta üst üste) ne manaya geliyor?

not: tek nokta olduğunda işe yaramıyor!

http://lua-users.org/wiki/ColonForMethodCall

Cagrilan objeyi ilk parametre (this/self) olarak paslamak icin.

1 Beğeni