MacBook Air ile çalışma

Merhabalar,
Pogramlama ile ilgili hiç bilgim yok. Yeni başlıyorum ve Python öğrenmek istiyorum. İnternetten bu siteyi buldum. Sorum şu;

Pyhon 3 için Türkçe kılavuz sitesine girdim. MacBook Air kullanıyorum. Fakat konular anlatılırken windows işletim sistemi esas alınmış. Macbook ta çalışmamda bir sakınca var mı? Ya da işletim sistemi farklı olduğu için sıkıntı yaşar mıyım?

Python ile Mac OS’te de programlama yapabilirsiniz.

Dersleri bu linkten takip et: https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/

Kurulumla ilgili takıldığın yerleri, sende çalışmayan komutları internetten araştır. Kurulum kısmını aşarsan başka sıkıntı yaşamazsın. Bazı derslerde dosya yollarıyla ilgili ifadeler olacaktır, onları da internetten araştırarak çözebilirsin.

Teşekkür ederim. Saygılar

Teşekkür ederim. Saygılar…

Anaconda navigator kurdum bilgisayara. Anacanda navigator çalışıyor. Buradan sıkıntısız çalışabilir miyim?

Evet. Yine de linkteki belgelerdeki kurulumları inceleyerek başlamanı tavsiye ederim. Yani belgeleri en baştan okumaya başla.

Anaconda ile paket ve kütüphaneleri daha kolay yükleyebilirsin. Ama hantal buluyorum. İhtiyacın olmayan şeyler de yüklenebiliyor. Onun yerine terminal ekranında pip komutları ile ihtiyacın olan yüklemeleri yapabilirsin. Aşağıdaki komutla python’ın son sürümünü yüklersin.

pip install python3

Sonra başlatmak için yine terminale python3 yazarak komut satırını açarsın ve kod parçalarını terminal üzerinden çalıştırabilirsin. Kodları dosyaya yazman gerektiğinde yeni terminal ekranına:

idle3 ya da IDLE3 yazıp açılan program üzerinden yeni dosya açarak kodlarını buraya yazabilirsin.

Ama görsel açıdan daha güzel bir arayüzde çalışmak istersen başka bir editör indirebilirsin.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İ

Mac kullanmamak hayatından bir çok problemi çıkarabilir bence

MacBook ile çalışmak sana eksiden çok artı sağlar (tecrübeyle sabit). Yeni başladığın için Anaconda kullanmana gerek yok bence, Anaconda’nın amacı kurulumu biraz zahmetli modülleri hazır sunmasıdır.

Python resmi sitesin den kurulumları tamamla daha sonra Sublime Text, VsCode tarzı editörlerle devam edebilirsin. İyi forumlar.