Main Fonksiyonundaki Süslü Parantez Hakkında

#include <iostream>

int main()
{
    std::cout << "Hello World!\n";
}

Sorum şu,main fonksiyonundaki süslü parantez yukarıdaki gibi değil de

#include <iostream>

int main() {
    std::cout << "Hello World!\n";
}

şeklinde olursa ne olur?

aynı şey sadece alttaki kullanımı öneriyorlar :thinking:
okunabilirlik açısından falan heralde

İkisini de öneren var. Hatta C/C++'da çoğunlukla üstteki kullanılıyor.

Ben bir yerden “tek satırlık kod” yazacağınız zaman süslü paranteze ihtiyaç duymazsınız diye bir şey duydum.Bu doğru mudur?

çalıştırıp denemek lazım.

PC başında olabilirsem hemen deniyeceğim.Olanları buraya yazarım.

Süslü parantez main bloğunun altında olduğunu belirtiyor. Kodun okunabilirligi acısından eklemeniz doğru olacaktır.
Tek satırlık kod için sıkıntı çıkaracağını zannetmiyorum.

1 Beğeni

Ufak bir ekleme yapmak isterim.
Evet çalışır ama bir tek o kod çalışır örnek olarak

#include <stdio.h>

int main(){
	int a;

for (a=1; a <= 100; a++)
		printf("%d\n", a);

printf("finished\n");

return 0;
}

Kodlarındaki for döngüsü, döngü devam koşulu sağlandıkça kendinden sonraki süslü parantez kullanmadığımız printf("%d", a); kodu calışıcaktır. döngü sonlandığında bir sonraki kod bloğuna devam edicek yani printf("finished") .
Ama şöyle bir şey yaparsak;

#include <stdio.h>

int main(){
	int a;

for (a=1; a <= 100; a++){
		printf("%d\n", a);

printf("finished\n");
	}

return 0;
}

(for döngüsü ve 10. Satıra süslü parantez ekledik.)
Bu sefer iki printf ifadelerini bir blok olarak görüp ikisinide döngü devam koşulu sağlsndığı sürece sırayla yazdırıcak.

1 Beğeni

@halil_ibrahim_avsar @Frequenter cevaplarınız için teşekkür ederim.Kodun okunabilirliği,döngüler önemli şeyler olduğu için bu yazdıklarınız ileride çok faydalı olacak.

Fonksiyon tanımlamalarında { } olmazsa olmaz. Aynı satıra koyabiliriz (satırdan kâr etmek için?) veya alt satıra koyabiliriz (alltaki kapatan } karakterini görsel olarak daha kolay eşlesin diye?). Kontrol / döngü statement’larından sonra ise (if, while, for, do while) { } zorunluluğu gramatik olarak yoktur ama koymalıyız. Apple zamanında koymamış, pişman olmuştur herhalde.

2 Beğeni

Nerden buluyorsunuz bunları :smiley: