Makine mühendisliği okuyorum hangi programa dil(ler)ini öğrenmeliyim?

Merhabalar. Ben makine mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Ve hangi programlamlama dilini öğrenmem konusunda çok kararsızım. Bazı arkdaşlarım matlab öğrenmem gerektiğini söylüyor , bazıları mutlaka python öğrenmem gerektiğini … Herhangi bir programlama dilini öğrenmem makine mühendisleri için gerekli mi ? Eğer gerekli ise hangi dili öğrenmem benim için iyi olur.

Merhaba meslektaşım.
Bende hobi olarak öğrendim bu dili.
Çalışacağın alana bağlı olarak matlab veya python diye bilirsin ama tavsiyem alanın daha belirli olmadığı için python öğrenmen.
Şunu da belirteyim en fazla excel kullanıyor meslektaşlarımız.
Ben python ile bir çok işimi görüyorum. Tabi birazda sql bilgisine ihtiyacın olacaktır.

1 Beğeni

Yakin gelecekte ihtiyacin olacagindan emin degilsen, tek bir firmanin sahibi oldugu tek bir programin icinde kullanilan bir dildense herhangi bir genel amacli programlama dilini ogrenmeni tavsiye ederim.

Spesifik olarak MATLAB’a ihtiyacin olursa, ona cok yakin olan GNU Octave’e bakabilirsin.

Bununla beraber, su aralar bilim ve muhendisligin lingua francasi Python.

1 Beğeni

ben üniversitelerden hiç bir hayır görmedim, zaman kaybı bence.o kadar zamanı (4-5 yıl) python,ruby,kotlin,c++,c,java,javascript,Typescript,c# … gibi dilleri öğrenmekle geçireydim, sonra yurtdışı işlere başvuruyla hayata başlayaydım hayatı garantilerdim.
önüne hangi dil gelirsa yadırgama R’mış matlab’mış lispmiş go’muş hepsine bak farklı bakış açıları kazanırsın.zaman kalırsa üniversite derslerine ayırırsın.
Ancak python bilgilerini hep güncel tut, büyük ihtimalle Türkiye’de iş bulamayacaksın çünkü ve imdadına yurtdışı ve python yetişecek!

2 Beğeni