Makine mühendisliğine başlarken bilinmesi gereken yazılım dilleri nelerdir?

Öncelikle herkese merhaba;

Makine mühendisliğine yeni başlayacak bir öğrencinin yazılım olarak hangi dilden başlaması ve ayrıyeten hangi dilleri bilmesi ileriye odaklı iyi olur ?

temel mühendislik hesapları için : matlab veya python temelleri, numpy, görselleştirme.

excel e macro yazmak için: vba
solidworks e macro yazmak için: c# veya vba, (vba ile modül yazılamıyor olabilir)
autodesk ailesine macro yazmak için: lisp veya vba (on yıl önce böyleydi şimdi muhtemelen c# da vardır)
nx e macro yazmak için: python veya c++ veya c# (muhtemelen aynıları solidedge için de geçerlidir)
catia dan komple uzak dur gördüğüm en gereksiz şey
ansys benzeri analiz programlarına ne ile macro yazılır bilmiyorum; onları öğrenirsen işine yarayabilir.

Bence matlable başla kod yazmayı sevmezsen çok yaklaşmazsın. Yüksek lisans ücretine sahip yazılımlardan uzak durmak istiyorum diyorsan python ile başlayabilirsin.

Çok teşekkür ederim sağ olun bunları dikkate alacağım. Ekstra önerebileceğiniz bir şey var mıdır ?

Tatlı dil.

Tatlı dil pythonu bile deliğinden çıkarır.

2 Beğeni

teşekkür ederim sağ olun bunları dikkate alacağımı.

Merhaba;
Biraz zaman geçmiş ama ben gene de bir şeyler yazmak istedim.
Başlarken bir şey bilmek ?.. sorusunu değiştirmek istedim.
Mühendislik formasyonunu kazanırken nelere ihtiyacım var ? daha anlamlı sanırım.

Hiçbir yazılım dilini bilmene gerek yok.

Matematik, fizik, malzeme bilimi, kimya temel bilimlerin yanında
termo dinamik , statik , temel makine elemanları, imalat yöntemleri, teknik resim… vs… saymakla bitmez…

En önemlisi mühendis olarak problem çözmekten zevk almayı öğrenmelisin.

problem = Belirlenen koşullar altında istenen hedefe ulaşmak için takip edilecek en ucuz, hızlı, güvenilir, çevreye duyarlı, yasalara uygun, çalışan sağlığını dikkate alan … vs…

Programlama dili sadece araçtır. önemli olan problemi tanımlayacak soruları sorabilecek yeterliliğe ulaşmak.

saygılar.

derli toplu tek kaynak

çok teşekkür ederim sağ olun