Manjaro ve Debian

Merhaba herkese. Ben 1.sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim linux dağıtımlarına merakım var. Şuan windows 10 kullanıyorum fakat geliştirme ortamımı linux altına taşımak istiyorum. Daha önce 1-2 ay kadar Mint kullandım. Biraz araştırma sonunda Manjaro’yu çok beğendim fakat paket yöneticisinin Arch’a benzer şekilde pacman olması yeni kullanıcılar için sıkıntılı bir durum mudur ? Eğer öyleyse Debian düşünüyorum sizin başka bir öneriniz var mı ?

Başlangıç düzeyi için debian tabanlı linux. Manjaro’nun görünümü hoşuna gittiyse kde kullanabilirsin.

Debian, cok saglam, kaya gibi, ama gunluk kullanim icin saglamligi tavsiye etmem. Zorlanirsiniz. Onun yerine debian tabanli bir dagitim, (mint, ubuntu) kullanabilirsiniz. Arch tabanli olacaksa Manjaro uygundur. Desktop Environment olarak bilgisayariniz gucluyse KDE, gucsuzse cinnamon veya LMDE veya XFCE kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Paket yöneticisinin ne gibi bir sıkıntı çıkarmasını bekliyorsunuz ?
Arch başlangıç seviyesine uygun olmadığının söylenmesinin sebebi kurulumu tamamen kendinizin yapması. Onun haricinde başka bir farklılığı yok.
Kullanacağınız dağıtımın forumlarını wikilerini iyice araştırdıktan sonra bir dağıtım seçin.

1 Beğeni

Teşekkür ederim herkese yorumları için. Manjaro seçmeyi düşünüyorum çünkü ileride linux ve geliştirme ortamlarında iyice tecrübelendikten sonra arch kullanmayı düşünüyorum bunun için şimdiden arch’a benzer bir dağıtım kullanmak istiyorum. Ubuntu’yu hiç beğenmiyorum gerçekten kullanmak da istemiyorum. Mint için de daha önce kullandığım için farklı bir dağıtım denemek istiyorum o yüzden fikirlerinizi dikkate almadığımı düşünmeyin. Teşekkür ederim herkese iyi çalışmalar ve iyi günler dilerim…