Masaüstü programı ve similasyon

Merhaba bu metni genel bilgi ve öneri almak için yazıyorum. Yapmak istediğim şey 2 boyuta çizim yapan bir cnc plotter ın programı. Programda Python kullanmaya karar verdim. Programdan beklediklerim ise gCode u Arduino kartının hareketlerine uyarlaması ve fiziksel olarak yapılan olayı bana bir similasyon olarak göstermesi. Yani tahmin edebildiğim kadarıyla arayüz oluşturabileceğim kütüphanelere bununla iç içe çalışabilen similasyon kütüphanelerine ve arduinoyu kontrol etmem için daha önce deneyimli olduğum Arduino kütüphanelerinden birine ihtiyacım var. Daha önce arayüz kütüphanesi olarak Pyqt5 kullanmıştım. Sizden ricam bana bu iş için hangi kütüphaneleri kullanmam gerektiği hakkındaki fikirlerinizi ve farklı fikirleriniz varsa belirtmeniz. Teşekkür ederim.

G-code basli basina hareket tanimladigi icin aradaki Arduino katmanina ihtiyac yok. Arduino G-code’u standart disi bir sekilde calistiriyorsa bunun simulasyona yansitilmasi lazim sadece.

G-code okuyan bir kutuphane varsa kullanabilirsin ama kendin yazman da zor olmaz. Simulasyonu 2 boyutlu (cizim) olarak yapmak istiyorsan herhangi bir cizim kutuphanesi kullanabilirsin. 3 boyut icin anahtar kelime olarak bir tek CSG (constructive solid geometry) biliyorum, kazinacak tabakadan matkabin ucunu cikartarak ilerlenebilir. FreeCAD’de bu isi yapan bir takim kutuphaneler vardi diye hatirliyorum, bakabilirsin.

Bunun disinda dogrudan dedigini yapan CAMotics var.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim kendi yapmamdaki sebeb cnc ye farklı özellikler ekleyeceğim peki arayüz için pyqt5 uygun mudur ve önerebileceğiniz basit 2 boyutlu çizim kütüphanesi var mı?

tkinter de var matolib te galiba çizim yapıyodu

Uygundur, Qt5’in kendi cizim fonksiyonlari da yeter herhalde.

Tk tavsiye etmiyorum, olum doseginde.

1 Beğeni

Teşekkür ederim 2nize de