Masaüstü yazılımı için hangi veritabanı tercih edilmeli?

Merhabalar,

Bir masaüstü yazılımı yapmak istiyorum. Bu program başkalarının bilgisayarında olacak ve ben bu programa arada bir güncelleme göndermek istiyorum.

Güncelleme olup olmadığının sorgulaması içinse, bir veri oluşturup True veya False atamayı düşünüyorum.

Hangi veritabanını önerirsiniz? Aklıma ilk Sqlite3 geldi ama uzaktan güncelleme, bir hayli zor.

Ticari bir uygulama olucaksa yerleşik servere bağlı bir postgresql veritabanı kullanabilirsiniz.
MySql ve MongoDB gibi veritabanları bildiğim kadarıyla ticari yazılımlardan ücret talep ediyorlar.

Bu PostgreSQL ile uzaktan bağlantı kurulabilir değil mi? Mesela başka bilgisayara, bağlantı için PostgreSQL programı kurulmaya gerekmez değil mi?

Merhaba, iyi geceler öncelikle.
Güncelleme ile ilgili birden fazla konum var bu forumda.
Sırayla Göstereyim size (Eskiden Yeniye doğru)
1
2
3
4
Umarım bir faydası dokunur.

1 Beğeni

Sadece proglamlama dilinize uygun client’i kurmanız gerekir.
Python’daki py-postgresql kütüphanesi gibi…

Bir bitlik veri icin database sistemi kurup uzaktan erismek biraz fazla sanki. Ama iyi bir ogrenim deneyimi olabilir.

“Database” dendiginde varsayilan RDBMS’lerde Postgresql’in alternatifi yok gibi bir sey. Uzaktan baglanti kurulabiliyor ama tek bir sorgu icin database’i erisime acmak da overkill. Bir HTTP endpoint’i acmak su zamanlarda tercih edilen yontem.

Hocam güncelleme sistemi var dedim. Bunun dışında birçok, Onlarca GB’lik veri olacak.

Ona da cok uygun degil ama kolay olmasi acisindan dusunulebilir, baska sebeplerden dolayi veritabani zaten olmak zorundaysa.

Bu bilginin “hangi veritabanini tercih etmeliyim” sorusunun basina olmasi lazim. Veri neye benziyor ve masaustu yazilimi tarafindan nasil kullanilacak?

1 Beğeni

Hocam veriler düzenlenmeye uygun olacak. Birkaç tane integer, string ve boolean’dan başka bir şey olmayacak. Tabii kullanılan bilgisayar başı.

Toplam 10 GB’ı bulur diye tahmin ediyorum.

10 GB’a 2.5 milyar integer veya 80 milyar boolean sigdigini biliyorsun, degil mi? :slight_smile:

Neyse, ne verisi olduklarini ve nasil kullanilacaklarini hala anlayabilmis degilim. Ama onemli degil, Postgres ile baslayabilirsin.

1 Beğeni

Veritabanı serverda olur örneğin. masaüstünden bağlantı gönderip sorgulaması daha kolay olur.

Peki hangi veritabanını önerirsiniz? Şu anlık PostgreSQL düşünüyorum.