MBR'den GPT'ye Çevrilmiş Diskten Veri Kurtarılabilirmi?

Arkadaşlar bu soru, forumla pek alakalı değil biliyorum ama başka bir forumda üyeliğim yok o yüzden burda soruyorum.

Bilgisayarıma virüs şüphesiyle format attım; Eskiden MBR olarak biçimlendirilmişti. Format atarken GPT’ye çevirdim. Tabi format atmadan dosyalarımı yedekledim sadece masaüstüde bir dosyayı yedekleyemedim. Recuva ile derin tarama yapmama rağmen o dosyaya ulaşamadım.

Sizin bildiğiniz başka bir yöntem varsa lütfen yardım edin.

Tekrar MBR olarak biçimlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Ama bu Windows silip MBR olarak yeniden kurup dosyayı kurtarıp tekrar GPT olarak format atmak demek ki… anlatması kadar uzun bi iş

Ben bu yeteneğe sahip bir program varmıdır diye sordum

Şurada aradığınız şey olabilir.

Sağolsun ama benim format atma nedenim olan virüs tekrar hortladı(büyük ihtimalle BIOS çipine kadar sızdı). servise göndericem gelince bakcağım artık.
Yinede teşekkür ederim.

senin bilgisayar bu virüsü nereden kaptı?

Bende anlamadım ki. Bir gün bilgisayarı yeniden başlatım antivirüs bozuldu bilgisayar yavaşladı açılışta çıkan “Hoşgeldin” ekranı çok uzun sürüyordu; içindekileri yedekledim tertemiz bir format attım antivirüs ile yedeği tarattım birşey çıkmadı sonra yine aynı şekilde yine antivirüs bozuldu.

anlaşılan RAMin format atılamaz bir bölümüne geçmiş. galiba c bölümüne format atılıyordu ama d bölümüne atılamıyordu.yoksa tam tersi miydi neydi bilmiyorum ama galiba silinemez bir bölüme geçmiş sen onu servise gönder olmazsa o RAMi sök komple ateşe at başka bilgisayara geçmesin.

:joy:
Senin dediğin RAM’in Firmware denen salt okunur olan ve CPU-Z gibi programların veri aldığı kısım.

Ben güncellenebilir olan BIOS yazılımının tutulduğu çipten bahsediyorum

Hem ayrıca bilgisayardaki iki diskin de(SSD + HDD) tüm bölümlerini sildim GPT’ye çevirip yeni bölümler oluşturarak win10 kurdum

RAM’deki veri guc kesilince ucuyor zaten, hdd degil bu.

Bir de RAM’i format atmak ne demek?

Windows’un kullandikca yavasladigi bilinen bir gercektir.

Ama birden bire olması ve temiz formata rağmen anı durumun tekrarlanması epey şüpheli bir durum🤔

Windows’ta bana oyle seyler cok olur ama genelde virus bulasti demem. Normaldir.

Haa şunu söylemeyi unuttum.

Belki işe yarar diye aldığım geri yükleme noktasına geri döneyim dedim(daha önce de pek çok kez yaptığım birşey);

O da Nee!?!?:astonished:
Bilgisayar açılışında anakart üreticisinin logosu çıkıyor ondan sonra ses var görüntü yok; ekrana güç geliyor ama görüntü yok

Ha tabi Windows piyasadaki en stabil işletim sistemi değil ama bunca şeyin üstüne bir de bunun eklenmesi servisi aratmaya yeter bence

neyse işte bu arada lütfen o bilgisayar ile bir wifiye bağlanma. ben wifi ile bulaşan çok virüs gördüm

Isletim sistemi kullanici onayi olmadan ag ustunden dosya transfer etmez.

pek ala @Samet195 istersen o bilgisayar ile cafelerin internetine bağlanıp alahın bir sürü günahsız kuluna da bu virüsü bulaştırabilirsin

Daha virusun ne oldugunu bile bilmezken, nasil bu cikarimlarda bulunabiliyorsunuz? Belki agdan bulasmiyor, hatta belki bir virus bile degil?

eğer bir virüsse ve ağdan bulaşabiliyorsa benim dediğim olur

:slight_smile: korkmayın sadece hotspot ile başka bir antivirüs indirip tam tarama yaptım.
Ki… zaten benim bilgisayara da açık internet üzerinden bulaşmıştır.
Yani: sizde her internet kullanıcısı kadar riskdesinizdir

off sonunda beni anlayan bir allahın kulu evet ben de onu demeye çalışıyorum hepimiz tehlikedeyiz ve bende cafelerin ağına bağlanmıyorum