Mini Python Projem

Merhaba,

Python’a yeni başlayacaklar için böyle bir program yapma gereği duydum.Proje ayrıntıları aşağıdadır…

1. Python’a yeni başlayanlara belki de hiç kullanmayacakları modülleri indirmeden,Python’u en hızlı şekilde kullanmalarına olanak tanıyacak.Bu sayede Python’un demosu gibi bir şey ile tanışacaklar.

2. (Kesin değil) Online editör sayesinde hiç kurulum yapmadan ön izleme yapılabilecek.

3. Daha düşük boyut,daha çok kullanışlılık gibi etkenler performans açısından az da olsa fark yaratabilir.

4. Basit programları Python ile değil de Python Mini ile yapmak için bir neden bulmaya çalışıyorum…

GitHub linkini ilk kodu yazdığım an paylaşacağım.

Sanırım isimlendirmede değişikliğe gitmeniz gerekiyor: Home - PythonMini Documentation

Python yorumlayıcısının kurulumu zaten çok karmaşık değil.

Sanırım burada “hiç kullanmayacakları modüller” derken gömülü modüllerden bahsediyorsunuz. Kullanıcının hangi modülleri kullanıp hangi modülleri kullanmayacağını nerden bileceksiniz?

Ben bulamıyorum.

Gencay kardeşim, lütfen söyleyeceklerimi yanlış anlamayın. Hevesinizi kırmak istemem ama ayaklarınızın da biraz yere basması gerektiğini düşünüyorum. Kısa zaman içerisinde bir sürü proje fikriyle geliyorsunuz ve sonra onları tamamlayamıyorsunuz. Naçizane tavsiyem proje geliştirmeye bir süreliğine ara vermeniz yönünde. En azından kendi seviyenize göre projeler geliştirin. Veya önce kendi gelişiminize odaklanın. Bir ağabey, bir arkadaş olarak size vereceğim tavsiye budur. Yine de nihai karar sizin.

Ayrıca “Bir proje yapacağım linkini de buraya koyacağım.” yaklaşımını pek doğru bulmuyorum. Yapacağım, edeceğim demek çok bir anlam ifade etmiyor. Bunun yerine yapın, ondan sonra “yaptım” diyin. Neden biliyor musunuz? Çünkü siz yapacağınızı söyleyip yapamadığınızda, insanlar sizi daha az ciddiye almaya başlayacaklardır. “Bu da yerine getiremeyeceği sözler veriyor.” diyebilirler. Bu kozu onlara vermeyin. Başarana kadar projenizi sır gibi saklayın.

Eğer bu mesajı yazarak bir kusur işlediysem kusuruma bakma lütfen.

12 Beğeni

Evet,haklısınız.Maalesef proje bulmakta sorun yaşıyorum.Ancak,hiçbiri başlamadı ki bitsin.Hepsinde bir hata,eksik veya olanaksızlıklar oldu.Hâla bir şeyler düşünüyorum :confused:

CPython bütün standart kütüphaneleri ile beraber 80-90 MB’den ibaret. Yeterince hızlı indirilip kullanılabilir.

Ayrıca sizin “hiç kullanmayacakları” dediğiniz, gerçekten de Python kullanan çoğu kişinin varlığından haberi olmadığı, standart kütüphaneler diğer bilinen modüller tarafından kullanılıyor.

Yüklü modül sayısının azalması yazdığımız kodların daha hızlı çalışmasını sağlamaz.

6 Beğeni