Mobil uygulama oluşturmak için diller

ilk araştırmamda:
C
C++
JAVA
JS
dillerini gördüm, bunların görevleri nelerdir ve hangisi ile mobil uygulama daha iyi oluşturulur?
biraz da sizin fikirlerinize danışmak istedim.

Aslında bu diller hakkında bilgim yok bir websitesinin uygulamasını yapma niyetim vardı.Flutter isimli mobil uygulama geliştirme araçlarının olduğu bir kütüphane buldum.Platformdan bağımsız içinde Dart dili kullanılıyor ve compile ettikten sonra uygulamalar cidden hızlı çalışıyor. Başlıcaksan bir bak derim Link

1 Beğeni

Native yani android için önerilen dil budur. Androidin büyük kısmı da bu dille yazılmıştır. Bugünlerde yerini kotlin isimli bir dile bırakıyor.

Bir uygulama ile bütün websiteleri bir mobil uygulamaya dönüştürebiliyorsunuz. Uygulamanın adını hatırlamıyorum.
Diğer alternatif ise React-native. Bu araç ile react uygulaması geliştirir gibi mobil uygulama geliştirebiliyorsunuz.(React-native tabanlı Vue-native var bir de.)

Diğer iki dilin nasıl mobile uyarlandığını bilmiyorum.

Daha iyi sorusu size göre değişir. Bu dillerden birini biliyorsanız ve aceleniz varsa direkt olarak onu kullanarak başlayın. Ama benim tavsiyem Java öğrenip Android studio kullanmanız.

1 Beğeni

Teşekkür ederim, şu ana kadar python, ruby, html, felan öğreniyordum, java dan başlarım

Teşekkür ederim, bunu bilmiyordum :smiley:

1 Beğeni