MySQL Bağlantısı Merkezî mi?

Arkadaşlar merhaba.

Benim bildiğim, merkezi veri tabanlarında localhost değil de bir IP adresi olması gerekiyordu ve root yerine bir username olması gerekiyordu.

Yanlış mı biliyorum acaba? Bu DB, başkasının PC’sinden çalışır mı ve aynı DB’ye bağlanabilir miyiz?

Düzenleme: veri tabanını Workspace programı üzerinden oluşturdum. Bir servere falan mı yüklemem gerekiyordu?

DÜZENLEME

Hocalarım bir tane daha DB oluşturdum ve bu DB IP adresli oldu.

Ekran Alıntısı

Şimdi herkes bu DB’ye bağlanabilir mi?

1 Beğeni

127.0.0.1 aslında sizin yerel makinenizin portu(localhost).
Bunu bir serverde çalıştırıp denerseniz 127.0.0.1 yerine başka bir ip verir ve bu sayede diğer kişiler veritabanınıza bağlanabilir.

Hayır.

Yani sunucu mu satın almam gerekli? Merkezi DB ile masaüstü programı çalıştıracağım. Neler önerirsiniz? Bu işi ücretsiz halledemez miyiz? Veya az maliyetle.

Heroku’yu deneyebilirsiniz. Heroku’ya MySql kuruluyormu bilmiyorum ama…

1 Beğeni

Hocam başka bildiğiniz host var mı? Heroku, MySQL için kart doğrulaması istiyor ama benimkini onaylamıyor. Yıllık 400 TL’ye kadar para ödeyebilirim, sıkıntı yok.

“Merkezi” mimari ile alakali bir terim. “Disaridan baglanilabilen” mi demek istiyorsun?

Sunucu ayarlarina bagli. Koda bakarak soylemek mumkun degil.

Veri tabanini bir server uzerinde olusturdun zaten.

Resimde neye baktigimizi bilmiyorum ama bu IP adresi localhost’un IP adresi.

Sunucu ayarlarina bagli.

1 Beğeni

Hocam peki ben bu sistemi, kendi bilgisayarımdan, para ödemeden yapabilir miyim? Sonuçta bedava sunucu olacak.

Evet. 20 karakterrr.

Arkadaşlar Azure sunucuları sizce kaliteli midir? MySQL destekliyormuş.

Uygulamanız ticari bir uygulamamı olucak ?

Dağıtılacak ama para getirmeyecek. Kullanımı ücretsiz olacak.

Tam emin değilim ama MySql ticari uygulamalar için belirli bir ücret talep ediyor diye biliyorum.
https://www.mysql.com/about/legal/

Buraya bir bakın isterseniz yoksa sadece server parası ödemek zorunda kalmazsınız :slight_smile:

Arkadaş ne bu fiyatlar ya. Hani 10 dolar olsa falan tamam diyeceğim ama 595 dolar nedir? En iyisi ücretsiz bir DB tercih edeyim. Öneriniz varsa, alabilirim. MongoDB denedim fakat sürekli bağlantı problemi oluyor.

SQL veya NoSQL, fark etmez. Uzaktan bağlanabilen şekle uygun olsun yeterli.

PostgreSQL tam bu işe göre.
Hem kullanması kolay hemde ücretsiz lisans mevcut.

1 Beğeni

Hocam peki PostgreSQL için sunucu almak gerekir mi? Yoksa sunucu satın alıp PostgreSQL mi kurmak gerekiyor?

Kusura bakmayın cahilce sorular sorduysam.

1 Beğeni

Sorularınız gayet mantıklı sorular canınızı sıkmayın :slight_smile:

Ücretsiz sağlayıcılardan Heroku var ama daha önce hiç veritabanı için kullanmadım.
Buraya bakabilirsiniz:

1 Beğeni

Hocam PostegreSQL kurulumunda, admin şifresi vs. belirlerken, SSL kurulumu yapın diyor, SSL bulunuyor diyor. Anlamadım. İnternetten bayağı araştırdım ama bir sonuç bulamadım. Başka DB öneriniz var mı?

Sabit ip li 24 saat açık bir bilgisayardan (yani evden) de yapabilirsin ama derdi bitmez. Senin kullanacağın mysql e ücret istenmez. Bir sanal sunucu kiralaman gerekebilir ama. Onun içinde mysql i dahil oluyor genelde. Ama sunucular da nasıl desem yıllık 2000 lira civarında gözden çıkarman gerekebilir. ssl kısmı kolay genelde cloudflare veriyor. Ama tabi domain gerekiyor. Web uygulaması olduğuna göre bir domaine yönlenmek durumunda kalacak. Hoş gerçi ip den de giriş yapılabilir.

Bu konu epey uğraştırdı seni farkındayım ama tam olarak ne yapmak istediğini yazarsan bir şekilde daha iyi yardımcı olabiliriz. Parça parça yazmak veya sormak yerine tam olarak ne yapmayı düşünüyorsun?

Hocam şimdi şöyle. Ben bir kayıt programı yapıyorum. Bu program iş yerleri için olacak. İş yeri sahibi, programa; çalışan adını, tel numarasını, maaşını gibi bilgileri ve çalışanın çalışma performansına göre artı veya eksi verme bilgilerini tutacak. Yani not verme sistemi diyebiliriz.

Bu uygulamaya giriş ise kullanıcı adı ve şifre ile olacak. Kullanıcı adı ve şifre oluşturma, özel link ile olacak. O linki ben bir şekilde hallederim, token sistemi ile.

Yani not sistemi için bir DB arıyorum. MySQL deneyeyim dedim, ticaret amaçlı kullanım için 595 dolar istiyor. PosttegreSQL ise, setupta sıkıntı çıkarıyor, yukarıda anlattım sıkıntıyı.

Ayrıca DB’nin merkezi sistemde çalışması gerekiyor. Yani Ahmet ve Mehmet, aynı DB üzerinden işlem yapabilmeli. Anlamışsınızdır zaten olayı az-çok.

Olay bu yani. Anlatabilmişimdir umarım. Yıllık 500 TL civarı bir masraf olsa ödeyebilirim.

Estağfurullah, ben sizi bayağı uğraştırdım, özür dilerim.

Sistemi sadece iş verenler mi kullanacak? Ayrıca neden buna ihtiyaç duysunlar? Kendi bilgisayarlarında Excel dosyası şeklinde de yapabilirler bunları. Anlamak için soruyorum.