Nasıl bu kadar geliştiniz?

Merhabalar. Python da nasıl bu kadar gelişebildiniz. İzlediğiniz bir yöntem veya yöntemler var mı? Konularıma yanıt verdikleri için özellikle merak ettiğim kişiler; @EkremDincel ve @aib Elbette başka uzmanlar vardır. Onların da yanıtları benim için kıymetli.

1 Beğeni

bkz : https://belgeler.yazbel.com

1 Beğeni

Onu bitirmekle iş bitmiyor. :joy:

2 Beğeni

Biraz merak biraz pandemiyi fırsata çevirmek.

1 Beğeni

evet bence de pandemi bir fırsata dönüşebilir

1 Beğeni

Merhaba, ben bir süredir forumu pasif bir şekilde kullanan kullanıcılardan biriyim.

Her şey belgeler bittikten sonra başlıyor. Önce boşluğa düşüyorsunuz ne yapmalıyım, ne yapabilirim diye. Daha sonra ilk 3. taraf modüllerinizi öğrenmeye başlıyorsunuz. Bu modüller django, flask, pandas, tkinter, kivy, pyQt, pygame gibi bilindik modüller. Bunları öğrenmek için internetteki farklı eğiticilere veya dokümanlarına başvurmayı öğreniyorsunuz. Tabi ingilizceyle karşılaşmak da cabası. Bunu öğrendikten sonra ilk büyük projenizi yapmaya başlıyorsunuz. Belki başarılı belki başarısız. Belki işe yarar belki yaramaz. Ama önemli olan bir proje geliştirmeniz. Ben bu noktada Chess isimli bir satranç uygulaması yazmıştım. Hem işe yaramaz hem başarısız. Daha sonra Django öğrenmeye başladım. Bugün bir oyunun yayına alma aşamasındayım. Daphne’yi kurabilirsem en büyük projem olacak.

Umarım bu hikaye size faydalı olmuştur.

7 Beğeni

Çok güzel açıkladınız, teşekkürler. Başarılar sizinle olsun.

1 Beğeni

Ben pek geliştiğimi düşünmüyorum

Tam olarak bu kısımda olduğumu fark ettim. Bu değerli hikayeniz için teşekkür ediyorum.

Python kullanmaya basladigimda x86 assembly, C, Perl, PHP, PIC1x assembly, C++, Java, C#, biraz Haskell ve adini anmak istemedigim/alakasiz 5-10 tane daha dil biliyordum. Yani basladigim noktadan cok ilerleyebilmis sayilmam.

Dilin incik cincik ozelliklerini, sacmaliklarini ogrenmek icin bir buyuk proje yetti (hep yeter). Bir kismini da burada insanlarin sorularini cevaplarken ogrendim. (Aranizdan kac kisi en iyi bildigi fonksiyonla ilgili sorulari cevaplarken gidip manuel sayfasini aciyor? Elleri goreyim.)

4 Beğeni

manuel sayfa?

Bir fonksiyonla ilgili, gidip acilabilecek kac tane sayfa var? Baglamdan (context) cikar manasini.

senin bu dilleri bilmen için bu işlerle 20 yıl uğraşman lazım

pythonda bilmediğim fonksiyonlarda help kullanıyorum :slight_smile:

Evet…?​​​​​​​​​​​​​

1 Beğeni

sen bu dillerle 20 yıl mı uğraştın

30 diye duymuştum @aib abiden sanki

Web sayfasi daha kullanisli geliyor bana.

1 Beğeni

ingilizce bilip birazda hayal gücü olursa gerisi çorap söküğü gibi geliyo

1 Beğeni

ben de ingilizce yok ama hayal gücü var