Nesne Tabanlı Programlama yaklaşımıyla uygulama geliştirmek?

Selamlar. OOP tum konularını ogrenmisim diyebilirim fakat gel gor ki bu yaklaşımla uygulama yazmak zor geliyor bann, bu yaklaşımı benim için zevkli.
Bu durumu nasıl asabilirim?

Aslına bakarsanız bir arabayı programa dökmek kolay fren gaz don vb.
Fakat ornegin bir bir az basit WhatsApp uggulamasi gelistirecegim diyelim bu durumda uygulama yi nasıl parçalara ayirib programlayacagim? Yani hangi dosyalar olacak fieldleri ve metodları ne olacak? Bu durum bana zor geliyor

1 Beğeni

Programi birbiriyle konusan parcalara bolmen lazim. Mesela:

• mesaj girilen yer
  • resim secilen yer
  • konusmanin gosterildigi alan
  • mesajlari byte silsilesine ceviren encoder
  • mesaj byte’larini sunucuya yollayan parca
  • mesaj byte’larini sunucudan alan parca
  • byte silsilelerini mesajlara ceviren decoder

Bunlardan kim kimi tutacak, kim kimi (hangi fonksiyonlari) cagiracak karar vermen lazim. Sadece birkac seyi tutmak icin ara siniflar olusturulabilir:
mesaj UI + resim UI + encoder + yollayici = MesajGonderici

Mumkun oldugu kadar, cagiran siniflar, cagrilan siniflari tutacak.

Field hic kullanmamaya calisacaksin.

^^^ Hizli giris icin bir yontem.

Internette OOP/sistem tasarimiyla ilgili onbinlerce makale, binlerce kitap bulabilirsin; daha fazlaysa sasirmam.

Bi de buradaki cogu insanin dustugu bir hataya karsi: Denemedigin yontem hakkinda soru sorma/maya calis.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim cevabınız için.
İnanın bulamıyorum pek Türkçe kaynak.
Codewarsda chalange yaptığımız gibi OOP yaklaşımıyla uygulama yazabilmek için pratik yapabileceğimiz site varmı? Veya kitab?

Sanmiyorum, cunku bir kodun OOP olup olmadigini olcmek cok zor. (Cevabin dogru olup olmadigini olcmek cok kolay.)

Turkce kaynak bulmakta zorlandildigina inanabilirim. Belki/insallah bilen birileri cikar.

Fakat ben olsam OOP’yi birakip Ingilizce ogrenmeye bakardim.

2 Beğeni

Pardon Hocam. Sanırım yanlış kelimelerle arıyordum.
Galiba bana lazım olan Yazılım modelleme ve tasarımı konusunda arama yapmam lazim. Doğrumu?

Aslinda yeterli diyebileceğim ders notlarına ulasdim.
Ders notları yeterli ölümü yoksa kitabmi olmalı?

Modelleme ve tasarim biraz daha genis, ama tam da bu yuzden sirf OOP’den daha kullanisli olabilirler. (Ama hic biri Ingilizce kadar onemli olamaz, dedigimi tekrar dusun lutfen.)

Ders notlari da yeterli olabilir, neden olmasin. Az bilinen konularda benim de kullanmisligim var. Dersin kullandigi kitaplara da goz gezdirebilirsin.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim Hocam :blush:

İnanın yine aradığımı tam bulamıyorum. Neyi aramam lazim bilmiyorum ki