Nmap nasıl kullanılır

merhaba arkadaşlar ben bugün sizlere nmap kullanımını göstereceğim.nmap(ağ eşleştiricisi ) verdiğiniz ip adresine veya domaine(yani o domainin sunucusuna) çeşitli paketler gönderir sonra da bu paketleri analiz ederek işletim sistemini,versiyon bilgisini filan almaya yarar.bu aracı gordon lyon yazmıştır.neyse nmap kısaca bu işlere yarar.şimdi nmap ile bir port taraması yapalım.

nmap forum.yazbel.com

ve burada göründüğü kadarıyla 22, 80, 443 portları açık ama bendekiler bazen yanlış olabilir çünkü bir sistemde hep aynı portlar açık olmaz
ayrıca o forum.yazbel.com yerine bir domain değil bir ip adresi de koyabilirsiniz
ama ben sadece domain koyacağım

.şimdi bir işletim sistemi tespiti yapalım

nmap -O forum.yazbel.com

şimdi bana burada bir linux işletim sistemi olduğu geldi.zaten çoğu web sitesinin sunucusu linux işletim sistemidir genelde onu tercih ediyorlar.aynı zamanda orada açık portları gösterdi yine.o sırada ekran

şimdi hedefin işletim sistemini bulduğumuz gibi versiyonunu da buluruz.

nmap -A forum.yazbel.com

evet şimdi bize gerçekten ayrıntılı bir bilgi verdi.ve benim ekran bu şekilde

evet ve şimdi biraz hedefin firewall’ı var mı yokmu varsa nedir biraz ona bakalım

nmap -sA forum.yazbel.com

bu komut ile hedefin firewall’ı olup olmadığını öğrenebiliriz.

ekran:

evet onun dışında firewall’ı varsa bile tarayabilirsiniz:
forumun firewall’ı olmadığı için o taramayı ekrana yansıtamayacağım
ama komut:

nmap -Pn hedefiniz

evet arkadaşlar evet arkadaşlar eğer nmap aracına ilgi duyduysanız sadece bu konu ile sınırlı kalmayın internete nmap’i yazın neyse bugünlük görüşmek üzere.arkadaşlar bu arada nmapin -iL argumanını kullanarak bir dosyadaki bütün hedefleri tararsanız.mesela dosya.txt adında bir dosya oluşturun.sonra onun olduğu dizine terminalden gelip sonra nmap -iL dosya.txt diyince o dosyadaki hedeflere port taraması yaparsınız.eğer nmap -iL dosya.txt -A diyince de o dosyadaki hedeflerin versiyon bilgisini edinmiş olursunuz neyse arkadaşlar görüşmek üzere

güzel fkat eksik olmuş nmap nedir niçin yapılmıştır gbi sorulara cevap versen iyi olurdu şu haliyle kötü :slightly_frowning_face:

1 Beğeni

tamam o zaman ne için kullanıldığını da yazayım

Nmap (Ağ Eşleştiricisi) , orijinal olarak Gordon Lyon (Fyodor Vaskovich takma adıyla da bilinir) tarafından yazılan ve bir bilgisayar ağındaki ana bilgisayarları ve hizmetleri keşfetmek ve böylece ağın bir haritasını oluşturmak için kullanılan bir güvenlik tarayıcısıdır. Nmap, amacına ulaşmak için özel hazırlanmış paketleri hedef ana bilgisayarlara gönderir ve ardından yanıtlarını analiz eder.

Böyle bişey olabilir

bir de hangi linux distrosunu kulanıyosunuz

şimdi bana yahu şu sevdanız bir bitmedi filan demek yok tamam mı.ee ben kali linux 2020.3 kullanıyorum.sanal makine olarak.bu fotoğrafları çekmek çok zor oldu önce kali üzerinden fotoğrafları çek sonra windows 10’a taşı sonra da oradan yazbele yükle bir de bunu her fotoğrafta yaptım

şimdi nasıl dostum konu :smiley:

şimdi daha güzel :+1:

ee sen linux kullanıyor musun

ana olarak win 10 kulanıyorum linux olarak ubuntu 16.04 kulanıyodum ama minte geçeceğim

sanal makine mi seninki de

laptopumda linux kulanıyorum

ben de laptopumda windows 10 kullanıyorum ve vmware ile sanal makine kali linux 2020.3

Ozelden devam etseniz?

3 Beğeni

yok devam etmeyeceğiz