Numpy Dizisinde For Döngüsü ve Python'da Matris İşlemleri Hakkında

merhaba ;
oluşturduğum bir numpy dizi üzerinde for döngüsü ile gezinmek istiyorum fakat aşağıdaki hatayı alıyorum.
IndexError Traceback (most recent call last)
in ()
6 print(i,j,k,l)
7
----> 8 M[k][l]=M[k][l]+K[i][j]

IndexError: only integers, slices (:), ellipsis (...), numpy.newaxis (None) and integer or boolean arrays are valid indices
Yapmak istediğim şeyi anlatayım.hane_numarası=[0,1,2,3,4,5] bu diziden 36 * 2 lik diziler oluşturdum. [0,0],[0,1] gibi daha sonra kod_numarası=[6,7,8,3,4,5] benzer şekide bu dizi den 36 * 2 lik bir dizi oluşturdum. daha sonra bunları hstack kodu ile 4*32 lik bir diziye çevirdim örnek olarak [[0. 0. 6. 6.]] bu şekilde

buraya kadar olan kısım ana matrisi oluşturacak satır ve sutun numaralarını bir matris içinde toplamaktı.

daha sonra oluşturduğum bu 4 sütünluk matriste for ile gezinip M matrisinin(9 * 9 luk zero matris) içini K matrisinin(6*6 lık içi her hangi bir matris) değerleri ile doldurmak istiyorum. fakat array olan f matrisi üzerinde for döngüsü çalışmıyor. tolist ile listeye çevirdim yine hata veriyor. ama benzer 4 sütünluk matrisleri list olarak kendim atatınca for döngüsü oluşuyor bu neyden kaynaklı hata ?

bir diğer sorum ise python dili Matris işlemleri için yatkın bir dil mi ? danışman hocam çok zor oldunuğun dilin zorlukları ile uğraşmadan fortran ya da basic diline geçmemi söylüyor sizce nasıl yapayım ?

K=[[1,2,3,4,5,6],[1,2,3,4,5,6],[1,2,3,4,5,6],[1,2,3,4,5,6],[1,2,3,4,5,6],[1,2,3,4,5,6]]
from numpy import *
hane_numarası=[0,1,2,3,4,5]
d=array([])
e=array([])
for i in hane_numarası:
    for j in hane_numarası:
        b=array((i,j))
        d=hstack((d,b))
        ##print(b)

kod_numarası=[6,7,8,3,4,5]
for i in kod_numarası:
    for j in kod_numarası:
        c=array([i,j])

e=hstack((e,c))

d=d.reshape(36,2)
print("d matrisi = ",d)

e=e.reshape(36,2)
print("e mtrisi = ",e)
f=hstack((d,e))
print("f mtrisi = ",f)

M=zeros([9,9])

for i,j,k,l in n :
    M[k][l]=M[k][l]+K[i][j]
    print(M)

`

Kodda hata var:

Traceback (most recent call last):
  File "a.py", line 29, in <module>
    for i,j,k,l in n :
NameError: name 'n' is not defined

Python buna yatkin bir degil fakat operator overloading’e izin veriyor. numpy gibi kutuphaneler de bunu kullanarak son derece yatkin hale getiriyorlar. a = x * y denildiginde milyonluk vektoru otomatik olarak ekran kartina upload edip vektor islemcisine carptirip sonucu donduren kutuphaneler de var.

Danismanin halt etmis. Octave dese MATLAB dese, ne bileyim R dese anlayacagim da, BASIC ne yahu? Nasil daha kolay olabilecegini aklim almiyor, Fortran’da bile. Deneyin gorun ama, hangisi daha rahat geliyorsa…

Danışmanınız Python bilmiyor bence. Python en kolay öğrenilen dildir ve numpy varken matris hesaplamada Python’ın sırtı yere gelmez. Ha acaip karmaşık işlemlerle görüntü işleyeceksinizdir, daha performanslı seçenekler var. Ama kolaylık/performans oranında Python gayet iyi bir konumdadır.