Opencv indirirken hata alıyorum

pip install opencv-python
komutunu verince şu hatayı alıyorum:

----- 'pip install opencv-python' yükleniyor -----
Requirement already up-to-date: pip in c:\users\asus\appdata\local\programs\python\python38\lib\site-packages (20.1)
ERROR: Could not find a version that satisfies the requirement install (from versions: none)
ERROR: No matching distribution found for install
----- 'pip install opencv-python' yüklenemedi -----

Kullandığım python sürümü : python 3.8.2 64 bit
Kullandığım pip sürümü: 20.1
Hatayı nasıl çözebilirim?

Sanırım sizde zaten yüklü. Ama yine de şunu çalıştırın.

pip install --upgrade opencv-python

Denedim fakat şu hatayı aldım:

----- 'pip install --upgrade opencv-python' yükleniyor -----
Requirement already up-to-date: pip in c:\users\asus\appdata\local\programs\python\python38\lib\site-packages (20.1)
ERROR: Could not find a version that satisfies the requirement install (from versions: none)
ERROR: No matching distribution found for install
----- 'pip install --upgrade opencv-python' yüklenemedi -----

Etkileşimli kabuğa girin ve opencv yi içe aktarın

Python 3.6 üzeri sürümlerinde hata olabiliyor, o yüzden 3.6 sürümünü yükleyip deneyebilirsiniz.

‘python -m pip install opencv-python’ boyle dene.
Eger mevcutsa ‘python -m pip install --upgrade opencv-python’ boyle dene

Ben de anca boyle oldu umarim sende de olur.

dediğiniz kodları uyguladım yükledi fakat bu seferde import edince hata alıyorum hata şu:

Traceback (most recent call last):
  File "<stdin>", line 1, in <module>
  File "C:\Users\Asus\AppData\Local\Programs\Python\Python38\lib\site-packages\cv2\__init__.py", line 5, in <module>
    from .cv2 import *
ModuleNotFoundError: No module named 'cv2.cv2'

Bu arada terminalde cv2 diye görünyor ama normal kodlama alanına da hiç görünmüyor.
import cv2 diye import ediyorum

opencv yüklerken bende hata almıştım. python sürümüm 3.7 idi. Yaptığım araştırmalar sonucunda aldığım sonuç python 3.6 üzeri sürümlerinde hata olabildiği yönündeydi. Eğer anaconda kullanıyorsanız yeni ortam ekleyerek (ortam eklerken python sürümünü 3.6 olarak gösterin) ve eklediğiniz ortama opencv kurarak kullanabilirsiniz.

Aynen opencv için mecbur 3.6 kullanmam gerek.Teşekkürler ilgilediğiniz için

1 Beğeni

Aradan biraz sure gecti ama umarim sorunu cozmussunuzdur.
Cozmediyseniz soyleyim bende ki surum 3.8.x ama sorunsuz calisiyor.
Hatanizin nerden kaynaklandigini bilmiyorum ama terminalden python calistirip ordan deneyin.
Eger bilmiyorsaniz: terminale python yazmaniz yeter orada da import opencv yazin.
Eger terminalde calisiyor ise bana hangi IDE kullandiginiz soyleyebilirmisiniz?
Calismiyor ama size hala cok lazimsa anaconda indirmenizi tavsiye ediyorum orada herhangi paketi yuklemek cok kolay.

Eger sorunu cozduyseniz hem benim icin hem bu sorunla karsilasanlar icin cozumunuzu paylasirsaniz minnettar olurum :slight_smile:

Cevabınız için teşekkür ederim. Anacondayı yükledim. :+1: