Opencv Projem Hakkında Fikri Yardımda Bulunur musunuz?

Merhaba arkadaşlar.
Ben foruma yeni üye oldum. İlk kez Opencv öğreniyorum ve bir projem var. Ancak nasıl fikir yürüteceğimi bilemiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirin.
Şimdi ben;
Videodan aldığım ekranı cv2.line ile 4’e böldüm. Her bölmenin üzerine cv2.puttext ile 1.bölge, 2.bölge, 3.bölge, 4.bölge diye yazdırdım.
Sorum ise şöyle : Kameradan aldığım görüntüdeki hareketli nesne hangi bölge üzerindeyse print ile ekrana o bölgenin adını yazdırmak istiyorum. Misal cisim 1.bölge üzerindeyse print ile ekrana “Hareketli nesne şuan birinci bölgede yazsın.”

Bunu nasıl yapabilirim.
Teşekkür ederim.

Merhaba

Hareketli nesnenin x, y koordinatı ve genişlik-uzunluğuna göre orta noktasını belirleyip bulunduğu bölümü hesaplayabilirsiniz.

Sayın hocam moments ile x ve y koordinatlarını alıp ona göremi işlem yapayım?
Kastettiğiniz bu mu acaba?

Burdan kastınızı anlamadım. Hareketli nesnenin bulunduğu alan size bir dikdörtgen olarak veriliyor, değil mi?

Hayır hocam bana hiç bir şey verilmiyor. Harici kameranın önünden her hangi bir hareketli cisim geçtiğinde, kamer açısına göre hangi bölge önünden geçtiyse, o bölgenin adı print ile ekrana yazılması gerekiyor.
Ne kadar anlatabildim emin değilim.

Yani hareketli nesneyi henüz algılayamıyorsunuz ve önce bunu yapmanız lazım? Eğer öyleyse daha önce böyle bir şey yapmadığım için yardım edemem.

Teşekkür ederim hocam

1 Beğeni