Opencv yi yükleyemiyorum

Microsoft Windows [Sürüm 6.1.7601]
Telif Hakkı © 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.

C:\Windows\system32>python --version
‘python’ iç ya da dış komut, çalıştırılabilir
program ya da toplu iş dosyası olarak tanınmıyor.

C:\Windows\system32>

conda

Merhaba.
Bunun opencv ile bir alakası yok, python PATH’a ekli değil. Burayı inceleyebilirsiniz:

image
reis söylediğini hallettim sağol şimdi hata bu yukarıdaki asıl benim sıkıntım bu dur

Aynı mesajı birden fazla konuya yazmanıza gerek yok.

Python’u eklediğiniz gibi anaconda’yı da PATH’e eklemeniz lazım. Anacondayı yüklediğiniz dizini bulun, daha sonra ...\Anaconda3\ ve ...\Anaconda3\Scripts\ dizinlerini PATH’e ekleyin.

Daha ayrıntılı anlatım için burayı inceleyebilirsiniz:

şimdi de bu hatayı verdi
conda error

bu opencv yi internetten indirdim, direkt atamıyor muyuz python un içine ya da anaconda nın içine

En sona opencv yerine opencv-python yazar mısınız?

aynı hata devam ediyor

2

Komut satırına bunu yazdıktan sonra indirme işlemini dener misiniz:

conda config --set ssl_verify no

reis bunu da denedim aynı hata devam ediyor

Bilemiyorum, buradaki çözümleri inceleyebilirsiniz:

karışık geldi anlamadım, yapamadım söylenenleri siz anlatabilir misiniz size zahmet

Şuan oradaki bütün çözümleri çeviremem, ama şimdi aklıma geldi Anaconda Prompt’unu da kullanmayı deneyebilirsiniz:
https://datatofish.com/how-to-install-python-package-in-anaconda/

bütün hevesim gitti python u yeniden yükledim pek değişen birşey olmadı bir de anaconda yı yeniden yükleyecem olmadı ise vazgeçecem

Anaconda kullanmak zorunda değiliniz ki :smiley: Eğer python öğrenmeye yeni başlıyorsanız IDLE kullanabilirsiniz. Daha iyi arayüzler istiyorsanız da VS Code veya PyCharm deneyebilirsiniz.

Zaten anaconda kendi python yorumlayıcısını yüklemiyor mu?

ben görüntü işlmeye yani opencv ye yönelik öğrenmek istiyorum heryerde dersler anaconda üzerinden anlatılmış ben de onu yüklemeye çalaışmıştım

Sanırım python’u öğrenmeye yeni başlayacaksınız. IDE’nizin farklı olması büyük bir sıkıntı çıkarmaz, gerçi jupyter’de opencv için güzel eklentiler var ama bu eksiklikle kütüphaneyi kullanmaya başladığınızda ilgilenebilirsiniz. Bu sebepten dolayı pes etmenize gerek yok. Bir sıkıntı yaşadığınızda yine yardım alabilirsiniz.

tamam sağolun sizi çok yordum kusura bakmayın hakkınızı helal edin