Otomatik program calistirma sorunu

Pyinstaller ile programi python3 olmayan bilgisayarlarda calistirmak icin .exe haline getiriyorum, bilgisayar he acildiginda otomatik caliwsin diye Startup dizinine atiyorum ama bilgisayari kapatip acdigimda benden programin calismasi icin izin istiyor ben program baska otomatik calisan proragmlar gibi otomatik calismasni nasil saglaya bilirim?

Regedit bence daha uygun

1 Beğeni

Sistemin adi regedit degil registry. Sayfada register olarak gecen sey de aslinda key (“registry key”).
Python 3’te modulun adi winreg olarak degisti.
CurrentVersion\Run'daki seyler de sistem acildiginda degil, kullanici oturumu basladiginda calisiyor. (HKLM kullanilsa bile)

Kusra bakmayın bir hata olmuş haklısınız

Not : bu da bir yol aynı kapıya çıkıyor. Acaba winreg de işleri böyle mi yapıyor

Evet. Kodu ve modul dokumentasyonunu okursan, iki yontemin de HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run key’inin altina bir string key koyup degerini calistirilacak bir komut yaptigini gorebilirsin. Registry’nin kendisi kadar eski bir yontem, fakat bilgisayar acildiginda calismiyor.

Peki hocam bilgisayar acildiginda calistirmak istersem nasil yapa bilirim? Misal Dropbox her acilisda otomatik calisiyor Startup dizinindede degil bunu arka planinda hangi islemler oluyor bende yapmak isterim

Dropbox’ı bilmem ama Spotify, one drive, ccleaner uygulamaları yukarda olan şekilde kullanıyor.

Dropbox’ın sistem açılışında çalıştığını nereden biliyorsunuz ki? O da oturum açıldığında çalışıyor olmasın.

Ayrıca oturum açıldığında çalıştırabilirsiniz programınızı; sistem açıldığında çalıştırmanıza gerek yok.

Şöyle bir durum da var: Windows’ta "Görev Yöneticisi"nde “Başlangıç” diye bir sekme var. Buradan başlangıçta hangi programlar çalışıyor ve başlangıca ne kadar etkileri var, anlaşılabiliyor. Kullanıcılar buraya bakıp sizin programınızı pasif hale getirebilir. Bu sebeple mümkün mertebe başlangıçta programınızı otomatik çalıştırmayın, çalıştırsanız da fazla uzun sürmediğinden emin olun.

Ben aslinda sistem calismasiyla oturum calismasinin farkini bilmediyim icin boyle soyledim, ben yazdigim program oturum acildigi andada calismasi isimi gorur ama asil istedim progam her calisdiginda bir daha acilisda sormasin…Bunu bir turlu yapamiyorum

Aşağıdaki cevap size yardımcı olabilir