Paket öğrenmeye geçmeden önce

Merhaba, kodlamaya Fırat Özgül’ün python kitabıyla başladım. Kitabı bitirdim ancak herhangi bir altyapım olmadığı için paket öğrenmeye geçmeden önce temel bilgiler edinmek daha mantıklı geldi, ilk olarak algoritma ile ilgili online kursa başladım. Ama bunun dışında iyi programlar geliştirebilmek için neler öğrenmemiz, temeli nasıl atmamız gerekiyor, önerdiğiniz kaynak var mıdır diye size danışmak istedim.

Merhaba.

Bahsettiğiniz kitabı bitirdiyseniz temeli atmışsınız demektir. Doğrudan program geliştirmeye başlayabilirsiniz. Ancak basit programlar ile başlamanızı öneririm.

İyi çalışmalar.

Aslında python öğrenmek için değil de programcı/yazılımcı olmak için ne öğrenmemiz gerekiyor diye sormak istedim. Yani yalnızca programlama dili öğrenmek iyi bir programcı/yazılımcı olmak için yeterli midir diye.

Hayır, değildir. Dediğiniz gibi algoritma kurma beceriniz olmalı. Ancak bunu da en iyi programlar yazarak edinebilirsiniz. Bunun dışında “tasarım desenleri”(“design patterns”), “devops”, “yazılım mühendisliği”, “birim testler”, “refactoring” anahtar sözcükleri ile arama yaparak bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Özellikle yazılım mühendisliğini incelemenizi öneririm. Yazılım mühendisliği, oluşturulan yazılımın ne olduğundan ziyade nasıl üretilmesi gerektiğini disipline eden mühendislik dalıdır.

1 Beğeni

teşekküler, sağolun :slight_smile:

1 Beğeni