Panjur kontrolü

Merhabalar,
Odamdaki panjuru uzaktan kullanmam için (python destekleyen) bildiğiniz bir cihaz var mı?
Şimdiden cevap veren herkese çok teşekkür ederim :smiley:

2 Beğeni

ardunio ile yapabilirsin
python ile arduino haberleşmesini sağlayan modüller var

1 Beğeni

Tamam ama panjuru kontrol etmemi saglayan bir cihaz lazim

bunun pythonla alakası yok ozaman python destekleyen değil arduino destekleyen olur onuda elektornikle uğraşmadığımdan fazla bilemiyorum

Panjurun uzaktan kontrol edilme özelliği var mı? Cihazı en baştan mı yapacaksınız?

Panjurda yok ama panjuru kontrol ettigimiz anahtar sistemine bir cihaz takinca telefonundan vs. kontrol edebiliyorsun diye biliyorum. Bana o cihazlarin python destekleyeni lazim (raspberry pi a takacagim)

Boyle bir is icin python destegi acayip bir gereksinim. Ozellikle de arada RPi varsa. (RPi python destekliyor)

NodeMCU adi altinda satilan ESP32 gelistirme kartlari var ama, bakilabilir.

1 Beğeni

Baktim ama ben istedigimi tam anlatamadim galiba. O panjuru açıp kapatmamızı sağlayan anahtarın arkasına bir cihaz takıyolar ve bu sayede panjuru telefondan kontrol edebilyorsun. Ben o cihazın python ile kontrol edilebileninden istiyorum.

Bilgisayardan da kontrol ediliyorsa python ile yapabilmen gerek?

Tamam, anahtar sistemine takılan bir cihaz var. Peki RPi’ye tam olarak neyi takıyoruz ve RPi’nin buradaki görevi ne, anlamayamadım:

Telefondaki uygulama ile bu cihazı kontrol ediyorsunuz yani. Bu uygulama açık kaynaklı mı peki? Veya cihaz ile iletişimde kullanılan protokol açık mı?

Buradaki “kontrol” cihazın kendi yürüteceği kod mu yoksa uzaktan kontrol edilmesini sağlayacak kod mu? Eğer uzaktan kontrol etmeyi kastediyorsanız yukarıda sorduklarım önemli, cihazın kendisine kod yazmayı kastediyorsanız RPi zaten Python çalıştırabiliyor.

Sayın @aib 'nin belirttiği ESP32 kartlarında Python ile kodlama yapabilirsiniz. Öncelikle ESP32 kartını edinmeniz gerekiyor. Sonra da bu karta MicroPython yüklemelisiniz.

https://docs.micropython.org/en/latest/esp32/tutorial/intro.html

Artık kısıtlı bir Python sürümü kullanarak bu kart üzerinde Python programları yazabilirsiniz. ESP32 kartları wifi,bluetooth,sensörler,pwm,adc gibi bir sürü destek sağlayabilir. Üstelik Arduino’dan daha az yer kaplar.

ESP32’yi WebREPL sayesinde Wifi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ya da bilgisayara usb ile bağlayıp konsol arayüzünden denemeler yapabilirsiniz, kodunuzu yükleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Tolga Özuygur’un evi otomatikleştirme videosu var.