Pardus (linux) Yardımcı

Merhaba arkadaşlar. Pardus linux (debian) tabanlı sürümler kullanan arkadaşlar için yardımcı bir uygulama geliştirdim.

Genelde linux kullanmaya yeni başlayanların terminal ile uğraşları onlara sanki işletim sistemi zor gibi bir önyargı bırakmakta.

Herhangi bir sistem bilgisini öğrenmek yada güncelleme için komut satırı kullanmak zor gelmekte. Başlangıç süreci kolaylaştırmak için Pardus-Yardımcı adlı Pyqt5 ve Python3 ile kodlanmış Gui li (arayüzlü) bir uygulama geliştirdim.

İlgilenen arkadaşlar detaylar için GitHub - tvardar/pardus-yardimci: Pardus için Sistem bilgileri ve temel terminal komutlarını içeren yardımcı uygulaması linkinden ulaşabilir.

Pardus form linki

7 Beğeni

Merhaba,
Tebrik ederim. Gayet güzel bir uygulama.

Bende, etiketlerin yükseklik değeri bir miktar küçük kalmış gibi görünüyor.
Ayrıca pencere boyutu artırıldığında widget’lar sabit kalıyor, responsive tasarım daha şık olur :slight_smile:

1 Beğeni

İnce bir detay yakalamışsınız. Teşekkürler. En kısa zamanda ilgileneceğim.

1 Beğeni

çok güzel olmuş. Kodunuzun içinden alıntıları yapıcam işime yaracak gibi duruyor.

1 Beğeni

Teşekkürler, tabi ki kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Merhaba,

Öncelikle eline sağlık bence harika olmuş.

Belirtmek istediğim hususlar var. Mesela,

Burada her terminal için ayrı komut calistirmissiniz. Neden böyle yaptığınız pek anlamadim. Ben terminator kullanıyorum, ben patlayabilirim bu durumda. Sorun outputlari gözlemlemek de bir pipe ile child process’in outputu parent process’te istediğin şekilde işlenebilir

Bir de pyhton3-pip vs. gördüm. Sanırım yazım hatası yapmışsınız, emin değilim, doğrusu ne sorgulatti bana bu arada.

Bir de bütün dosyaları şak diye koymanıza gerek yok, gruplandir onları, ui dosyaları ui klasörü altında, kaynak kodlar src nin altında olsa daha şık olur.

Aklıma başka bir şey gelirse tekrar yazarım.

2 Beğeni

Teşekkürler yorumunuz için. ufak tefek düzenlemeler yaptım. Şak diye koyduklarımın çoğunu iptal edip sildim :slight_smile:

Düzenlemeler github a eklendi.

Tek tıkla çalıştırılabilir versiyonu ;

pardus-yardimci tek tıkla çalıştırılabilir indir !!

İndirdiğiniz dosyayı sağ tuş ile program olarak çalıştır dediğinizde açılır ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Deb paketi olan versiyonu aşağıdan indirebilirsiniz;

pardus-yardimci deb paketi indir !!

Kurulum için indirdiğiniz yerde “Terminal” açın,

sudo dpkg -i pardus-yardimci.deb

yazarak kurulumu tamamlayın.

Kullanmak için terminal üzerinde pardus-yardimci.py yazmanız yeterli.