#pragma Önişlemci Anahtar Sözcüğü Nedir?

Pragma yönergeleri ve __ pragma ve _Pragma anahtar sözcükleri | Microsoft Docs şu link üzerinden anlamaya çalıştım ama tam olarak anlayamadım. #pragma tam olarak nedir? Ön işlemci kodlarından tek anlamadığım şey bu.

Kodun preprocessor/compiler/linker ile konusma araci. Neler soyleyebilecegine ornekler linkledigin sayfada var. Genellikle “burayi soyle derle” biciminde seyler.

1 Beğeni

Yani örneğin şu erroru verme, şu kodu derleme gibi mi? 2-3 seneye derleyici programlama dersi alacağım. Orada daha detaylı anlatılır değil mi?

Linkledigin sayfada 30-40 tane ornek var, onlara baktin mi?

Error’lar genelde devam etme imkani olmadigi icin error oluyorlar, vermemek mumkun olmayabilir. Warning’lerin kapatildigini hatirliyorum ama.

Bunu zaten #if 0 yapiyor.

Zannetmiyorum. Spesifik cozumlerin detaylarindansa daha genel ve teknik konular incelenir diye tahmin ediyorum.

2 Beğeni

Anladım. #pragma derleyiciye veya ön işlemciye belirli komutlar vermemizi sağlayan bir anahtar sözcük. Biraz daha araştırdım ve bu sözcüklerin ön işlemciden, ön işlemciye; derleyiciden derleyiciye değiştiğini öğrendim. Teşekkür ederim.