print("Python Derslerini Bitirdim",help!)

Merhabalar ,
Geçen gün Fırat Özgül tarafından hazırlanan python3 kitabını bitirdim. Birkaç sorum ve öğrendiklerimin üstünden geçmek için bir program yazmayı düşünüyorum - ilk defa gerçek bir program yazagağım için bir rehbere/yol göstericiye ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.

Soracağım sorularla devam edelim isterseniz;

1. Ben şimdi python programlama dilini ne kadar biliyor olurum (başlangıç/orta / ileri)
  2. Bundan sonra Fremwork ve paket/modül alanına mı çalışmalıyım, hangilerini önerirsiniz?
    3.Başka sorum yok :smile: - Ne soracağımı unuttum olmadı sonra sorarım-

Bu arada adım Ömer yaş 17 öğrenim lise son - bölümüm harita, programlama ile alakası yok :sweat_smile: kendim öğrendim-

Bşlangıçla orta arası diyelim. Orta seviye için bir framework bilmeniz gerek.

Web için Django veya Flask, GUI için Tkinter veya QT öneririm.

Merakımdan soruyorum, acaba kitabı ne kadar sürede bitirdiniz?

Bence (şahsi fikrim) aklına bir proje yapmayı koy sonra ona başla (çok da zor olmasın). Zaten yaparken mecbur araştıracksın o kütüphane bu kütüphane derken bi sürü şey de öğrenmiş olacaksın. Ya da direkt herhangi bi framework e de başlayabilirsin artık ilgini ne çekiyorsa. Yani bundan sonrası sana kalmış.

Ben 1 ayda bitirdim kitabı. Ama öğrenmem 3-4 ay sürmüştür. :relaxed:

benim olaylar biraz karışık :sweat_smile: ama 1 -2 ay en fazla oda her gün en az 2 saat anlayarak çalışma

Öneriniz için teşekkür ederim bende aynı şekilde düşünüyordum :smile:

Şahsi fikrim öncelikle fonksiyon kullanarak proje geliştir sonra da class ile geliştir yapıları iyi anladığından emin ol daha sonra framework bakarsın tabi o da hangi konuda bir proje geliştireceğine göre değişir , class ve fonksiyon iyi anlamak için Qt öneririm ben Qt ile çalışmaya başladığımda daha net oturmuştu ama sadece öğrenmek için öneririm projelerden Python arayüz çok uğraştırıyor

1 Beğeni

Merhaba, ben de bugün itibariyla sitedeki temel konuları bitirmiş bulunuyorum, Standart Kütüphane kısmındaki Düzenli İfadelerle birlikte. Bundan sonraki hedefim Django öğrenmek. Öğrenmeye geçmeden önce algoritmalar ve veri yapıları konusunda mı geliştireyim kendimi? Veya program vs. mı yazayım? Açıkçası program yaz derseniz ne yazacağımı, nasıl yazacağımı da bilmiyorum, teoride her şey harika görünmesine rağmen pratikte sorun var gibi. Teşekkürler şimdiden.

Siz bilirsiniz ama bence algoritmalar konusunda kendinizi iyice geliştirmeye bakın. Yani mesela elinize ham bir veri geldi ama bu veri üzerinde bir takım işlemler yaparak, veriyi istenilen formata uygun hale getirmeniz gerekiyor ki programınızda kullanabilesiniz. Veriyi istenilen hale getirmek için hangi yöntemin (algoritmanın) daha az maliyetli olduğunu öğrenmek de yarar var. Bir yandan da öğrenmek istediğiniz kütüphaneyle de ilgilenirsiniz.

Sade, detaylı ve anlaşılabilir bir algoritma/veri yapıları eğitimi/kaynağı öneriniz var mı? Yazılı veya altyazılı olursa iyi olur, Türkçe-İngilizce fark etmez.

Size bir kitap önerebilmek isterdim ama maalesef öneremiyorum. İnternette bir sürü pdf mevcut ama hangilerinin sizin işinize yarayacağını bilmiyorum. Mesela şöyle bir kaynak var, işinize yarar mı?

Bakayım, teşekkürler.