Proje başlangıç belgesi nasıl oluşturulur?

Bir ödev için proje başlangıç belgesi oluşturmam gerekiyor;ancak örnek bir belge bulamıyorum.Projenin hangi bölümünü yapmak ne kadar sürer ve benzeri soruların cevabını gerçekçi bir şekilde nasıl yazabilirim?Bu konuda bir bilgisi olan yazabilirse sevinirim.

1 Beğeni

Merhaba. Bu soruların çoğu ödevi verene sorulmalıymış gibi duruyor. Bunu denediniz mi? Alacağınız cevap sizin için buradaki insanların spekülasyonlarından daha faydalı olabilir.

1 Beğeni

Teşekkürler cevabınız için.Aslında ben daha çok bu konuda bir örnek bulabilir miyim onu merak ediyorum.Çünkü projeye başlamadan önce proje tasarım aşamalarını gösteren bir örnek bulamıyorum.Sözel sunumlar var ama proje üzerinden bir anlatım bulamadım.Bu anlatım waterfall ya da agile üzerinden olabilir.Bildiğiniz ya da bakmamı önerebileceğiniz bir sayfa varsa ve önerebilirseniz sevinirim.@ EkremDincel

Merhaba, doğru anladığımdan emin değilim.

Sorunuzu değil, size ödevi verenin ne istediğini.

Ama biraz google taraması sonucunda şöyle bir sonuca ulaştım.

A template for starting project documentation | Opensource.com

Anladığım kadarıyla, programların başında, amacı, tarihi, yazarı, önemli fonksiyonları, giriş parametreleri, komut parametrelerinin açıklandığı, dosya başındaki açıklama satırlarından bahsediliyor.

Bunları yaparken ilave olarak;

What is the common header format of Python files? - Stack Overflow

Gibi ilave özelliklerden de faydalanabilirsiniz.

Common Header Format in Python | Delft Stack

Yani:

#!/usr/bin/env python3  Line 1
# -*- coding: utf-8 -*- Line 2
#----------------------------------------------------------------------------
# Created By  : name_of_the_creator   Line 3
# Created Date: date/month/time ..etc
# version ='1.0'
# ---------------------------------------------------------------------------
""" Details about the module and for what purpose it was built for"""  #Line 4
# Imports Line 5
from ... import ...  #Line 6

Gibi bir başlangıç başlığından bahsediliyor olabilir.

Böyle adlandırıldığını bilmiyordum.

Proje başlangıç belgesi pek kulağıma gelmedi.

Daha çok description header, açıklama başlığı gibi gözüme çarpmıştı.

Belki bahsedilen budur.

Bence size bunu sizden talep edene bir sormanızda fayda.

Kolay gelsin.

Yanıtınızı yeni gördüm. Çok teşekkürler cevap verdiğiniz için.@ semtex

Proje belgeleri sunum arkası araştırma gibi hazırlanır.

projenin hangi alana hizmet ettiği bu alandaki gelişmeler ve bu alana nasıl yardımcı olacağı ile ilgili bilgilendirme metni geçilir.

projenin ana altyapısında kullanılacak olan yapı taşları(hangi kütüphaneler ya da teknolojiler Kullanılacak?) hakkında bahsedilir.

projenin yapımı hakkında sürece değinilir ve bu süreçte yaşanan problemler anlatılır(kodla ilgili hatalar ve nasıl çözüldükleri). Bu başlangıç belgesinden sonraki aşamalarda kullanılacak bir kısım

Nerelerden araştırma yapıldığı hakkında kaynakça sunulur

Proje başlangıç belgelerinde ya da daha doğrusu çoğu proje belgesinde APA referans sistemi kullanılır.

Söylediğim kriterler dışında hocanın ne istediği gerçekten çok önemli. Bu şekilde bir başlangıç belgesi istemiyor olabilir. Üniversitede bu şekilde yapıyorum ben genel olarak. Dosyayı pdf olarak göndermeyi ihmal etme. Belgeler pdf olarak gönderilir normalde kaça gittiğine göre değişir ya da hangi okula. Ben liseden beri pdf olarak gönderiyorum mesela. :upside_down_face: