Proje Fikirleri

Arkadaşlar merhaba son zamanlarda proje fikri bulmakta zorlanmaktayım o yüzden hem forumdada böyle bir kaynak olsun diye hemde kendimde öğrenmek için bu konuyu açıyorum:
Böyle aşırı zor olmayan ama aynı zamanda zorlayıcı proje fikirlerinizi bekliyorum. (başlangıç/orta seviye)

2 Beğeni
  • Kullanıcıdan girdiler alarak ( input ) bu girdiler ile liste, demet, sözlük oluşturarak bu eğitimleri pekiştirin.

• Kullanıcıdan girdiler alarak işlem mantığınızı geliştirmek için matematiksel hesaplamalar yapın.

• Nesne tabanlı programlamayı pekiştirmek için ( class ) kullanarak yapılar oluşturun ve bu yapıları çalıştırın.
    Yapıların çalışma durumu tamamen hayal gücünüze bağlı olsun.

• Bir ATM programı tasarlayın. Tamamen ilkel şekilde olsun.

• random modülü ile kullanıcı ile sohbet eden ilkel bir yapay zeka oluşturun. Önce programa nerede ne zaman neler söylemesini öğretin ardından random ile öğrettiklerinizden bir tanesini seçip kullanıcıyla iletişime geçsin.
    While döngüsü ile kullanıcıya sorular sorsun ve sorulardan aldığı yanıtlara göre sonuçlar döndürsün. Örneğin nasılsın dediğinde (iyiyim/kötüyüm) hangisini verirse ona karşılık bir şey söylesin.

• Kendi fonksiyonlarınızı harici bir dosyada oluşturup kullanın.

• Sayı tahmin oyunu yapın

• try except blokları ile hata yakalamaya çalışın örnetğin kullanıcıdan bir girdi alın ve bu girdi float bir girdi ise true sonuç döndürerek programın çalışmasına devam edin veya float dışı bir girdi ise kullanıcıya uyarı vererek tekrar isteyin.

• Dosya işlemleri ile kullanıcı programda bir şeyler yaparken, log kayıtları oluşturun ve bunları txt dosyasına kayıt edin. Örneğin kullanıcıya yaşını sorduğunuzda kullanıcı tarafından girilen girdiyi programda kayıt ettikten sonra bir de txt dosyasına “kullanıcı … tarihte … sorusuna … yanıtını verdi” diyerek log kayıtları oluşturun.

• SQL tabanlı çalışan ilkel uygulamalar yapın. Verileri programın içine kayıt etmek yeirine daha sonra tekrar tekrar kullanmasını sağlayacak şekilde SQL e kayıt edin.

• SQL tabanlı çalışan bir login panel tasarlayın. Kullanıcı kayıt ve giriş yapabilsin. hatalı kayıtlarda kullanıcıya uyarı versin.

• PYQT5 ile bir önceki login panel projenizi görsel hale getirin.

• Selenium ile ilkel seviyede instagram bot oluşturun

2 Beğeni

Proje olmasa bile böyle Python meydan okumaları hoş oluyor.

3 Beğeni

Bu dediğiniz Java ile yapılabilir mi ?

Güzelmiş, teşekkür ederim Java için arayan arkadaşlar(eğer varsa) için şu siteleri buldum bakabilirler:

https://edabit.com/challenges/java

Muhtemelen yapılıyordur sadece modüller farklıdır diye düşünüyorum

1 Beğeni

Selenium’un Java dahil birçok dile bindingleri var. Yani evet.

1 Beğeni

Merhaba,

Vaktinizi değerlendirmek için bir proje fikrine ihtiyacınız var mı? O zaman basit gibi görünen ama aslında basit olmayan ve özellikle algoritma bilginizi geliştirecek ufak çaplı proje önerilerini değerlendirebilirsiniz.

• XOX oyunu
    • (mantıken basit fakat bilgisayar ve kullanıcının hamlelerini takip etmek işin içine giriyor)
  • Asansör Kontrol Paneli
    • (sadece panel olarak değil çalışır vaziyette olsun. örn: 2’ye basınca 2. kata gitsin)
  • Televizyon Kumandası
    • (sadece kumanda olarak değil çalışır vaziyette olsun. örn: 13’e basınca 13.kanala gitsin)
  • Sporcular İçin Haftalık Program Oluşturucu
    • (antrenman adı, set sayısı, mola süresi gibi bir kaç seçenekli)
  • Haftalık Beslenme Programı Oluşturucu
    • (kahvaltı, öğle, akşam ya da kaç öğün isterse kullanıcı)
  • Harcama Takip Programı
    • (örn:kredi kartı ile yapılan harcamalar. Belirli bir kart limiti, taksitli işlemler, her ay yeni dönem ve borçlandırma, borç ödeme gibi bir çok sistemi içerisinde barındırır. Detayları sorabilirsiniz.)
  • Yapılacaklar Listesi
  • 12 Aylık Tahmini Gelir-Gİder Tablosu
    • (yapmak isteyenler detayları sorsun biraz uzun yorumda anlatırım)
  • Personel Yönetim Programı
    • (bir iş yerinde çalışan personel, birim, masraflar, yaptıkları iş vb gibi detaylara yer versin)
  • Burç Uyumu Programı
    • (internetten veri çekerek yapılabilecek ya da programa öğretilerek yapılabilecek bir program)

Sorusu olanlar sorabilir. Üstüne konuşur geliştirir fikir olmaktan çıkarıp bir ürün olarak ortaya koyabiliriz. İyi çalışmalar.

Internet sitesi fikri olan var mi? Beraber yapabiliriz.

web designer sitesi ama wix gibi deil qt designer gibi bir site olacak çıktı olarak da html-css gibi çıktı olacak yani site yapım sitesi

sadece fikir veriyorum web sitesi yapmak ile ilgilenmiyorum :slight_smile:

1 Beğeni

program yazan programlar yapmaya başlıyoruz artık galiba @asanadam1

qt designer da tasarladığın uygulama için kod yazmıyor musun?
sadece iskelet ve özelleştirmeleri geçip işe kolayca koyulmak için bir fikir
:wink:
amaç programın yapım sürecini böyle kısaltmak gene sistemi sen yazacaksın.

Aslında bana da web projesi lazım.Yazilim geliştirme ile ilgili bir site yapabiliriz aslında.

reklam izleme sitesi yapabilir misin?

web whatsapp ya da desktop whatsapp için api yapmak isteyen var mı?

electron.js ile whatsapp klonu yapmak istiyorum.istiyenler olursa birlikte yapa biliriz.

Web ise,yapabilirim.

Electron js ile yapildi :smiley: Hatta ben kullaniyorum.

1 Beğeni

biliyorum:).sadece kendimizi gelistirmek icin diyorum.bugun whatsapp klonu yapariz yarinda whatsappa rakip yapariz(ben bile inanmadim ama neyse)

2 Beğeni

bu şimdi mi söylenir ?