Projelerimizde dotenv kullanmalı mıyız? ve kullanmalıysak da nedeni?

Arkadaşlar internette dotenv kullanımını gördüm hoşuma gitti ama alternative çözümler varken neden dotenv kullanmalıyız bunu merak ediyorum çoğu kişi öneriyor ama
bir py dosyasında da kullanacağım değişkenleri tanımlayabilirim

Ben bulamadım.

Ortam değişkenlerinin bulunduğu dosyayı Python dosyasında açıp, okuyup, manipüle edip dict yapısına çevirmekle uğraşmak istemezsiniz. Tabi bunların sonra da gerçek ortam değişkenlerine (os.environ[“variable”]) dönüşmeleri gerekecek.

Haklısınız, tanımlayabilirsiniz. Ama bu değişkenleri farklı dosyalarda kullanabilmek için sürekli import etmek ile uğraşacaksınız.

İnternette kullanımına dair örnekler görmüş olabilirsiniz ancak ben yine bir örnek paylaşmak istiyorum:

.env isminde boş bir dosya oluşturun (uzantısız). İsmi .env olmak zorunda değil ama içeriğine uygun olduğu için ve find_dotenv() metodunun dotenv_path parametresinin değeri “.env” olduğu için bu isim kullanılıyor. Sanırım yeterli sebepleri var :slight_smile:

İçerisine şunları yazıp kaydedin.

# .env

username=kullanici1
password=123456

Aynı dizinde bir Python dosyası oluşturun:

# envOrnek.py

from dotenv import load_dotenv
import os

load_dotenv() # Ortam değişkenlerinin bulunduğu dosyayı yüklüyoruz.

# Değişkenler bu dosyaya yüklendiği için os modülü
# rahatlıkla erişebiliyor.
print(f"Username: {os.getenv('kullaniciadi')}\nPassword: {os.getenv('parola')}")

.env dosyası aynı dizinde olmak zorunda değil. Farklı bir yol da argüman olarak verilebilir.

2 Beğeni