PY Dosyaları EXE'ye çevirme

Merhaba, yazdığım programı exe yapmaya çalışıyorum, pyinstaller --onefile --noconsole proje.py komutunu veriyorum. Aslında yapıyor. Ama dosyayı açmaya çalıştığımda aşağıdaki hatayı veriyor ne yapabilirim?

image

Not: py dosyası sorunsuz çalışıyor.
Yardımcı olursanız sevinirim…

noconsole olduğu için hataları bu şekilde görüyorsunuz.
Oradaki hatanın tamamını kopyalayıp buraya atabilir misiniz?

Traceback (most recent call last):
File “ŞifreOluşturucu.py”, line 3, in
from PyQt5 import QtWidgets,QtGui
ImportError: DLL load failed while importing QtWidgets: Belirtilen modül bulunamadı.

QtWidgets bu modülü niye bulamıyo? Paketlerken bulmasını sağla çözülür.

nasıl yapacağım? hem normal py dosyasını çalıştırdığımda sorunsuz çalışıyor_

Merhaba emin olmamakla beraber programı çalıştırırken kullandığınız Python ile PyInstaller’ın bağlı olduğu Python farklı olabilir mi?

Bunu nereden çalıştırıyorsunuz? Mesela konsoldan python ŞifreOluşturucu.py yazdığınızda ne oluyor?

Aynısı oluyor. Fakat py dosyasına tıkladığımda çok rahat çalışıyor

py -0 komutunun çıktısı nedir acaba? Sistemdeki Python’ların listesini görebiliriz belki

Unknown option: -0
usage: python [option] … [-c cmd | -m mod | file | -] [arg] …
Try `python -h’ for more information.

python -0 değil py -0 aslında ama yine de mi bu çıktıyı veriyor?

Installed Pythons found by py Launcher for Windows
-3.9-64 *
-3.8-64

Belki bunlardan biriyle programı yazdınız ve çalıştırabiliyorsunuz ama PyInstaller diğerine bağlı ve modülü görmüyor olabilir. py -0p yazdıktan sonra bu Python’ların çalıştırılabilir yollarını elde edersiniz. ŞifreOluşturucu.py’nin olduğu dizine gidip bu iki Python ile çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Hangisi ile çalışıyorsa (diyelim C:\Python38\python.exe olsun) ardından şunu deneyebilirsiniz

C:\Python38\python.exe -m PyInstaller --onefile --noconsole ŞifreOluşturucu.py

ŞifreOluşturucu.pyyi asıl dosya hangisiyse onla değiştirebilirsiniz tabii.

py dosyası 3.9.64 ile çalışıyor dediğinizi yapmama rağmen aynı uyarıyı veriyor…

Anladım, o zaman farklı bir sorun olabilir, bilemiyorum maalesef…

Anladım. Yardımınız için teşekkürler… :slight_smile:

Dosya isminde Türkçe karakter kullandığınız için olabilir.

Sorunun çözümünü bilmiyorum ama Bir kaç sene önce Windows 7 kullanırken çevirdiğimde sorunsuz çevirirken pc yi Windows 10 a güncellediğimde ben de çevirememiştim sorunu da çözememiştim. İsterseniz bir arkadaşınıza yollayın o çevirsin veya bir sanal makine kurup onun içinde çevirmeyi deneyebilirsiniz