Pyaudio indirirken hata

linux veya windows ta pyaudio modülünü kurarken hata alıyorum çözümünü bulamadım

Cozumunu boyle ariyorsan bulamaman normal.

istediğim gibi ararım seni alakadar etmez.

3 Beğeni

Merhaba hoş geldiniz. Kişisel tartışmalara girmekten kaçınmanızı tavsiye ederim. @aib size kötü bir şey söylemedi. Aldığınız hatayla alakalı, denediğiniz yöntemlerle alakalı biraz daha bilgi vermeniz gerekiyor.

Neyse konuya gelecek olursak durumu şöyle anlatmaya çalışayım.

Evet, PyAudio modülü kurulurken bir takım hatalar veriyor. Örneğin Windows için aşağıdaki adresten sisteminize göre olan PyAudio sürümünü indirin.
https://www.lfd.uci.edu/~gohlke/pythonlibs/#pyaudio
Ve şu şekilde kurun (Diyelim Python sürümünüz 3.7, Windows mimarisi 64 bit):

pip3 install PyAudio‑0.2.11‑cp37‑cp37m‑win_amd64.whl

Yani bu adresten yukarıdaki whl dosyasını sisteminize indirmeniz daha sonra da bu dosyayı pip yardımıyla kurmanız gerekiyor.

Linux’te ise yanılmıyorsam portaudio.h dosyası olmadığı için hata yükseltilecek. PyAudio, portaudio.h'a gereksinim duyan bir kütüphane.

PyAudio’yu pip ile değil de şu şekilde kurmaya çalışın:

sudo apt-get install python3-pyaudio

Not: apt-get install komutuyla pyaudio sisteme yüklendi.

Ama sen simdi bu cevabi vererek bu insana tembelligin ve terbiyesizligin olumlu sonuc verebildigini gostermis oldun? Insanlara internet adabini ve ileride baskalarindan cevap alabilecekleri sekilde soru sormayi ogretme sorumlulugumuz da yok mu, hatta kiytirik bir google sorusunu cevaplamaktan daha onemli degil mi?

Benim yazdigim cevap da dogru degil; orijinal stili kopyalama cabamdan dolayi oyle cikti.

Aslinda yazmamiz gereken soyle bir seyler olabilir mi:

Bak @BandoLero, burasi birbirini tanimayan, gormeyen insanlarin belki bir “tesekkurler” disinda hic bir karsilik beklemeden birbirine yardim ettigi bir forum. Birinin sana degerli vaktigini harcayarak yardim etmesini istiyorsan, senin de degerli vaktini harcayarak dogru bir soru sorman lazim. Google arama kutusuna yazdigindan bile daha kisa bir soruyla gelirsen, ayni kalitede bir cevap alman normal olur.

Turkce “nasil soru sorulur” dokumani var mi? Yoksa hazirlasak mi bi tane?

2 Beğeni

Haklısın. Arkadaş hem zahmet edip sorusunu ayrıntılı bir şekilde sormadı, hem hiç hak etmediğin halde sana hoş olmayan bir tepki gösterdi hem de buna rağmen sorusu cevaplandı.

Oysa daha farklı davranmam gerekirdi. Sorunun cevabını bulmak, nasıl düzgün bir biçimde iletişim kurulur, nasıl doğru soru sorulur, nasıl araştırma yapılır bunlardan daha önemli değil.

Hatalı davrandım. Bu konuda daha dikkatli olacağım.

Bu söylediklerine de katılıyorum.

Böyle bir döküman yok. Ama hazırlanabilir.

abi siz şakamısınız :D:D: benim araştırıp araştırmadığımı bilip bilmeden nasıl bu kanıya vardınız ?? her yolu denedim olmadı ki buraya yazıyorum ! cevap vermeyeceksen yok araştırma yok bilmem ne yazmanın bi manası yok.madem vaktin çok değerli boş boş cevap verme ozaman.

teşekkürler cevabın için ama bunu denemiştim olmadığı için bu konuyu açtım.

@BandoLero, sorun biraz sizin üslubunuzdan kaynaklanıyor.

İlk mesajınız şu: linux veya windows ta pyaudio modülünü kurarken hata alıyorum çözümünü bulamadım.

Mesajınızda ne aldığınız hatayla alakalı bir bilgi var ne hangi yöntemi denediğiniz ile alakalı bir bilgi var. Yani soruyu sorarken bunlara dikkat etmemişsiniz.

Acaba sisteminizde gcc kurulu mu? Eğer değilse belki nedeni budur. Çünkü kendi bilgisayarımda denedim, sorunsuz bir şekilde kuruldu.

Önce aşağıdakini yüklemeyi deneyin,

sudo apt install build-essential

Daha sonra pyaudio’yu yüklemeyi deneyin.

Hakikaten boyle mi dusunuyorsun?
Benim sorum retorik degildi cunku, gercekten dusunceni merak ettim.

Belki de boyle iyi polis-kotu polis oynamak faydali olur—tek kisi olarak bile; bir yandan soruyu cevaplamaya calisirken diger yandan neden kivrandigini ve bunun nasil onlenebilecegini anlatabilitir mesela insan. (Ama tabi deneyim bu kisimlarin okunmayacagini soyluyor.)

Teknik foruma tamami linux veya windows ta pyaudio modülünü kurarken hata alıyorum çözümünü bulamadım olan bir soru sordugun icin "arastirma"dan kastinin google’a “pyaudio nasil indiririm” yazip ilk 2-3 sonucu denemek oldugunu varsaydik.

Her yoldan kasit nedir?
Sifir Ubuntu 18.04’e aptla indirirken hata ciktiginda inanmiyorum.
Yazan insana attigin mail’i burada paylasir misin? Veya StackOverflow’a sordugun soruya link de baya yardimci olacaktir.

Yakin zamanda denk geldigim guzel bir laftan alinti yapiyorum: “istediğim gibi yazarım seni alakadar etmez.”

Internete bagli bir Debian temelli Linux sisteminde terminale yazman gerekiyor. /'in rw mount edilmis olmasi ve bos yere sahip olmasi lazim. Elimde apt’in cikartabilecegi hatalarin bir listesi olmadigi icin dusunebildigim kadariyla yaziyorum. Aklima baska durum gelmiyor.

RAM’de (veya swap’ta) bos yer lazim.

1 Beğeni

Şöyle anlatmaya çalışayım.

Sizin şu sözünüzü aslında biraz kışkırtıcı bulduğumu itiraf etmeliyim.
Cozumunu boyle ariyorsan bulamaman normal.
Ama kesinlikle bir hakaret içermiyor, bu sözün muhattabı ben olsaydım biraz rahatsız olurdum. Ama kesinlikle arkadaşın verdiği tepkiyi de vermezdim.

@BandoLero ise tartışmayı alevlendirecek şekilde bir cevap verdi.

Onun mesajını gördükten sonra da orta yolu bulmaya çalıştım, bulabildiğim kadarıyla. Kişisel tartışmalara girilmemesini tavsiye ettim ve sizin kötü bir şey söylemediğinizi söyledim. Ancak üslubunuzun rahatsız edici olabileceğinden de bahsetmedim.

Soru ile alakalı OP’un belki yaptığı belki yapmadığı kısa bir araştırma yaptım. Ve bulduğum sonuçları kendisiyle paylaştım.

Sonra sizin mesajınızı ve nasıl düzgün soru sorulur hakkında yazdıklarınızı gördüm. O mesajda söylediğiniz sözlere itiraz edemedim. Kolaya kaçmıştım, arkadaşın yerine kendim araştırmayı seçmiştim. Bulduklarımı paylaşmak istedim ama bununla alakalı olarak kendisi benzer bir yöntemi denediğini ve işe yaramadığını söyledi.

Aslında kendisinden bu mesajda bahsettiğim gibi daha çok bilgi vermesini beklerim. Mesela PyAudio’nun Windows için olan whl dosyalarının çalışıp çalışmadığı hakkında hiç bir bilgi vermedi henüz.

Soru soran insanlara yaklaşırken bazen sorun onların sorunlarından çok, sorulandan pek bir şey anlamıyor oluşumuz oluyor. Kendisini yeterince ifade etmemiş/edememiş olabiliyor soru soran kişi.

“Kivy’yi kurmaya çalıştım ama kurulmadı. Bunun nedeni nedir?” sorusuna

“Ne bileyim nedir? Müneccim miyiz biz?” şeklinde cevap vermek var,

Bir de,
“biraz daha bilgi verir misin(iz)?” şeklinde cevap vermek var.

İkisi de bilgi talep ediyor ama üsluplar farklı.

1 Beğeni

Biz zamanlar yüklemiş olduğum ama şimdi hiç kullanma gereği duymadığım o kadar çok program, modül var ki, başkalarının soruları sayesinde öğrenip duruyorum bunları. :slight_smile:

PyAudio, sisteme kurulmuyor değil, ama kurulamıyor, neden kurulamıyor? Bir gereksinimi belki sistemde yok. Muhtemelen öyledir de, bu gereksinim nedir, kaç tanedir onu bulmak lazım.

Sorun portaudio.h dosyasının sistemde olmaması ise, aşağıdaki komut sorunu çözer.

sudo apt-get install portaudio19-dev

Kaynak: https://stackoverflow.com/questions/5921947/pyaudio-installation-error-command-gcc-failed-with-exit-status-1

Sorun başka bir nedenden kaynaklanıyorsa onunla alakalı daha çok bilgi edinmemiz lazım.

OP soruyor biz cevaplıyoruz, nasıl cevaplıyoruz?

Bazı durumlarda OP yeterince İngilizce bilmiyor oluyor. Siz biliyorsunuz ve İngilizce kaynaklardan çalışabiliyorsunuz. OP ise bu sorunu araştırsa da bulduğu cevapların çoğu İngilizce olduğu için onları tercüme edemiyor.

Türkçe sorulan soruların, İngilizce cevapları mevcut olunca, onları tercüme etmek bize düşüyor.

Diğer bir ihtimal şöyle olabilir: Yeterince İngilizce biliyor olmasına rağmen, OP, bu konuyu ayrıntılı olarak araştırmamıştır.

Yeterince araştırmadığını da siz zaten ilk mesajınızda söylediniz. Söylediğinize de katılıyorum. Böyle bir ihtimal olabilir. Ama söyleyiş tarzınız, OP’un size o şekilde tepki vermesine neden oldu.

Arkadaşlar haklı çok terbiyesizce bir üslubunuz var. Muhtemelen yaşınız küçük iş hayatına atılınca terbiye ederler :slight_smile:

Her neyse soruya dönelim pyaudio Python 3.7 kullandığınız zaman paketi derlemeye ihtiyaç duyuyor. (Visual C++ Build Tools ve minGW ile derlemeyi çok denedim ama sorun çözülmedi. ) Bu sorunu ben Python 3.5 kurarak çözdüm sizde aynı şekilde çözebilirsiniz. Kısacası projenizi Python 3.5’e taşıyın. Daha sonra pyaudio’yu pypi’den çektiğiniz zaman sorunsuz kurulacaktır. Bu söylediğim Windows için çözüm.

Gelelim Linux’a:
Eğer ubuntu kullanıyorsanız,

sudo apt-get install libasound-dev portaudio19-dev libportaudio2 libportaudiocpp0
sudo apt-get install ffmpeg libav-tools
sudo pip3 install pyaudio

Cok haklisin. Yasimin ve deneyimimin getirdigi bir sabir var, konuyla alakali olmadigi surece kisisel tartismalara girmememi sagliyor; bunu biraz daha ilerletip atarli cevap verecegime hic vermemeyi ogrenmem lazim.

Tabi hic cevap vermemek “atarli” cevap vermekten daha az katilimci ve uzun vadede bir seyler ogretme ihtimali daha dusuk, ama illâ birseyler ogretecegiz diye kafa goz yarmaya da gerek yok. Ozellikle bizimki gibi kirilgan egolu bir toplumda.

2 Beğeni

Konuyla alakasız tartışmadan sıyrılıp görürsen diye alternatif bir çözüm yazdım.

pip install pywin

pywin install pyaudio

Şeklinde denersen büyük ihtimalle çözebilirsin.

İyi günler. Söyledğiniz yolları kullanarak pyaudio kütüphanesini kurmaya çalıştım fakat işe yaramıyor. PowerShell yardımı ile kurmaya çalıştığım zaman invalid syntax hatası ile karşı karşıya kalıyorum

Merhaba, iyi günler.

Sisteminize göre olan pyaudio sürümünü indirdiniz diye tahmin ediyorum. pyaudio’yu cmd’de kurmaya çalıştınız ama kuramadınız. daha sonra powershell kullanarak kurmaya çalıştınız, bu sefer SyntaxError hatası aldınız değil mi?

Sisteminiz hakkında daha çok bilgi verir misiniz, bir de hata çıktılarını da paylaşmanızı rica ediyorum.

Sanalda yaş muhabbeti yapanlardan bıktım artık.Yaşın küçük bilmem ne sen 85 yaşın da mısın ? yaşla ne alakası var ? Çözümün için teşekkür ederim.Ubuntu kullanmıyorum.

Aynı sorunu bende yaşadım ve şöyle çözdüm

pip install pipwin

ve sonrasında da

pipwin install pyaudio

beklentiniz yüksek olmasın, android üzerinde çalışan (Google) Speech Recognition gibi iyi bir sonuç üretemedim ben.