Pycharm PyQt5 pencere açılmıyor

Merhaba Arkadaşlar,
Benim pqt5 ile ilgili kodum spider idesi ile çalışırken pycharm ile çalışmıyor. Pencere oluşmuyor. Hata yerine,
“Process finished with exit code -1073740791 (0xC0000409)”
satırını döndürüyor. Yorumlayıcı iki idede de aynı.
Söz konusu kod hatalı olmadığından(Spider’da çalıştığı için) buraya yazmıyorum. Sebep sizce ne olabilir?

Buraya gore kod basariyla calismis. PyQT bilmiyorum, ama pencereyi Launch edecek kodu yazmamis olabilirsiniz.

app = QApplication(sys.argv) #
pencere = Pencere() #
pencere.setWindowTitle("Hesap Makinesi")
pencere.move(1250,200)
pencere.show() #
sys.exit(app.exec_())#

“#” işareti koyduğum satırlar önemli olan satırlar. Bunların olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu satırlar olmadan application başlatılamaz

Pencere launch ediliyor gördüğüm kadarıyla. Cevabı bilmiyorum. Pyqt bilen birisi bakabilir.

Pardon, yanlış cevap verdim, özür dilerim. Exit code 0’dan farklı olunca, bu bir hatayı, ya da beklenmeyen bir durumu ifade ediyor. Bu ciktinin yukarısında bir hata olmadığına emin misiniz? (Düzeltme için @anon18277073 'a teşekkür ederim.)

Baştaki ve sonraki olmadan spider da çalıştı. Bunlar için sys import etmek gerekli Ama spider da onu da etmedim. Acaba spider daki fazladan yüklü bir kaç paketten dolayı olabilir mi? Çünkü anaconda da 3 paket yüklü geliyor. Pycharm da bunları koda ekleyip paketleri de kontrol ettikten sonra bir daha deneyecem.

Spider ile ilgili herhangi bir bilgim yok.
Ancak “#” işareti koyduğum satırları kendinize göre entegre ederseniz kesinlikle çalışması gerekiyor.

son satırdaki sys.exit(app.exec_()) ifadesini silip sadece app.exec_()
ya da
app.exec()
yazmayı denesene.

abi bakar mısın buna

kod :

from PyQt5.QtWidgets import*
from notlar import Ui_MainWindow #burada 'notlar' kısmı ui dosyasının py olmuş hali olacak

class a(QMainWindow):

def __init__(self):
        super().__init__()

self.ui = Ui_MainWindow()
        self.ui.setupUi(self)

uygulama = QApplication([])
pencere = a()
pencere.show()
uygulama.exec_()

bunu dener misiniz @Halil_Saygin

buraya kendi dosya adını yazar mısın

kardeşim ben daha Qt designer kullanmıyorum. ui dosyası şeklinde değil direk py içinde basit kodlar ile çalışıyorum. Eğer denemek istersen pycharm da pencereyi açmayan kodlar şu şekilde

from PyQt5.QtWidgets import *

class Window(QWidget):

def __init__(self):
        super().__init__()

self.setGeometry(50, 50, 1080, 640)  # ilk iki parametre ekranın neresinde görüneceğini
        # son iki pramaetre piksel cinsinden genişlik ve yükseklik
        self.setWindowTitle("PyQt5 App")  # Pencerede görünecek başlık

self.show()  # Oluşturulan Pencerenin Gösterilmesini sağlar.

window = Window()

Entegre ettim. Sonuç yine aynı

Pencere yok. Hata da döndürmüyor. Denemeniz için kodları buraraya atıyorum.

import sys

class Window(QWidget):

def __init__(self):
        super().__init__()

self.setGeometry(50, 50, 1080, 640)  # ilk iki parametre ekranın neresinde görüneceğini

window = Window()
app = QApplication(sys.argv)
sys.exit(app.exec())

Akşam bakacağım.
@Halil_Saygin

Bende çalışıyor.
Ancak önce application’un oluşması lazım.
Yani bu şekilde

import sys

class Window(QWidget):

def __init__(self):
        super().__init__()

app = QApplication(sys.argv)
window = Window()

sys.exit(app.exec())

@Halil_Saygin

Bu zaman çalışıyor.

Spyder’da bu hata görüntülenmemiş demek ki.
En baştan beri bu hatayı yapıyormuşsunuz çünkü yukarı gidince fark ettim.

Wİdgettan önce application oluşturulmalıdır

Teşekkür ederim. Yaklaşımınız sorunumu çözdü. Hele şükür pyqt5 de ilk pencereyi pycharm’da oluşturabildik. Ama

kısmı olmadan spyder’da nasıl açıyor hala anlamış değilim. Bu python’ın garip halleri insanı başka dillere mi sarsam diye düşündürüyor. Böyle anlaşılması güç bir dilin nasıl dünyada popülerliği artıyor şaşıyor insan. Hele ki bir arayüz hazırlamak paketlemek bu kadar zorken.

1 Beğeni

Python’un garip halleri değil de spyder’ın sorunu daha çok.
Bildiğim kadarıyla eski zaten.
En iyisi VS Code öneririm ben size.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

ki ben bunu fark edip size yazdıktan sonra bir de kendim çalıştırayım dedim.
VSCode bana kendisi dedi zaten önce app gelmeli diye.

Sonra ben de tamamen emin oldum. Kesinlik üslubuyla size yazdığımı düzenledim.

Spider bir idenin şartlarını sağlıyor çoğunlukla. Tercih sebebi olmasını da daha çok Section özelliğini free olarak sunması geliyor bence. çünkü online kurslarda daha çok onu indiriyorlar.
Python’ın gariplikleri ve sorunlarıyla ilk krizim de değildi bu. tkinter’da uygulamaya data ekleme konusunda çıkardığı problemle ilgili konuyu belki görmüşsünüzdür. py uzantısından exe’ye çevirirken bile bu kadar kafa yoran bir dilin işlevselliğini insan sorguluyor. Sırf bu yüzden, kivy’nin de aynı şeyleri yaşatıcağını gördüğüm için öğrenmekten vazgeçtim.

1 Beğeni

Yine de öğrenmeye değer. Emek vermeden olmuyor. Diğer dillerden de ahım şahım şeyler bekleme bence ben bilmiyorum diğerlerini ancak beklememem gerektiğini biliyorum.
Ki ben en az 6 aydır python’Un içindeyimdir herhalde. Fakat o kadar da çok krizle karşılaşmadım.
Yani hataların mantıklı bir açıklaması bazen oluyor bazen baya saçma olsa da çok fazla olmuyor bence.

Bize bazı şeylerin bu kadar saçma gelmesi tam olarak bilgisayar gibi düşünemememiz olabilir diye düşünüyorum.
Hiçbir dilin uzmanının “bu ne kadar saçma bir hata” dediğini duymadım ben.
“aa şöyle bir sıkıntı olmuş burada hemen düzeltelim” gibi ifadeler var daha çok.

appin de önce gelmesi gayet mantıklı bir sebep.
Widget oluştu
application oluştu

ee widget yok appin içinde ?

gibi bir durum oluyor hatalı hali incelediğimizde.

Zamanla bize mantıklı gelecektir yani pes etmeyin.