Pyinstallerin calisma prensibi

Arkadaslar .py dosyasini bildiyimiz gibi pyinstaller ile derleme gibi bir isleme tabi tutuyoruz ve .py dosyasi direk calisdirila bilir dosya haline geliyor peki arka planda pyinstaller hangi islemleri yapiyor? Oncedenn tesekkur ederim

1 Beğeni

Belki arka planda gerçekleşen işlemler daha ayrıntılı bir şekilde başka sayfalarda anlatılmış olabilir. Bütün sayfaları okumadım. Ama aşağıdaki alıntıladığım sayfada, PyInstaller’in nasıl çalıştığı ile alakalı bir yazı var.

Kaynak: https://pythonhosted.org/PyInstaller/operating-mode.html

PyInstaller, yazdığınız Python script dosyalarını okur. Scriptinizin çalıştırılabilmesi için ihtiyaç duyduğu diğer modülleri ve kütüphaneleri keşfetmek için kodlarınızı analiz eder. Daha sonra -etkileşimli Python yorumlayıcısı dahil olmak üzere- bu dosyaların bir kopyasını toplar ve bunları scriptiniz ile birlikte bir klasörün içine koyar veya seçime bağlı olarak tek bir tane çalıştırılabilir dosyanın içine koyar.

Scriptinizin çalıştırılabilmesi için gerekli olarak modül ve kütüphaneler nelerdir? (Bunlara bazen “bağımlılıklar” da denir.)

PyInstaller scriptiniz içindeki bütün import ifadelerini bulur. İçe aktarılmış modülleri bulur ve onların içindeki import ifadelerine bakar ve öz yinelemeli olarak, ta ki scriptin kullandığı bütün modüllerin listesini tamamlayana kadar bu işlemi sürdürür.

Daha fazla bilgi için PyInstaller’in sitesindeki açıklamaları okuyabilirsiniz.

2 Beğeni