Pyqt5, eksen oluşturmak

Arkadaşlar hayırlı forumlar benim şöyle bir derdim var:

Şimdi PyQt ile bir alan tasarlamak istiyorum ve bu alan birim karelerden oluşsun mesela 10x10’luk bir alan. Bu karelerden birisi boyalı olsun ve ben üst oka basınca üstündeki yer boyalı olsun bu sefer. Eski bulunduğu yer artık boyalı olmayacak. Bunun için x-y ekseni oluşturursam ve kullanıcıdan alınan inputa göre de o eksende hareket edersem

Üst oka basılınca y += 1 olsun gibi

İşimi görür diye düşündüm ama eksen nasıl oluşturulur, bir fikrim yok. Araştırma yaptım ama istediğim gibi bir şey bulamadım. Yol gösterirseniz sevinirim.

bir koordinat sistemi mi olacak

Evet, koordinat sistemi olacak.

şimdi abi iki nokta arası eşit ya
mesela x i 1 olan bir nokta 50,60 ta olsun merkezde 50,50 olsun desiginde

yani iki nokta arasında 10 cm olsun nokta oluşturması içinse şöyle diyelim
bir x def i bir y def i olsun nokta x için girilen sayıyı göstersin ardından y için girileni ardından ikisini birlikte göstersin

böyle bir şey yapabiliriz https://medium.com/datarunner/matplotlibkutuphanesi-1-99087692102b buna benzer bir şey olabilir

Bunu daha önce gördüm de isteklerimi karşılamıyor ama yine de teşekkür ederim :slight_smile:

Daha önce kullanmadım ama QPainter kullanılabilir sanırım.

Şöyle bir örnek buldum:

1 Beğeni

Abi Sadece Qlar C dili için değil miydi

Qt ler Python Dili için diye hatırlıyorum

Eksenden kasit nedir? TDK sozlugu bir cizgi oldugunu soyluyor fakat senin derdin biraz daha konsept seviyesinde sanirim?

Aynen bu sekilde. [0, 9] arasinda gidip gelen x ve y degiskenleri.

Nasil bir arastirma yaptigini bilirsek daha iyi yardimci olabiliriz belki. 2 boyutlu uzaylarin tanimlanmasi uzerine yazi mi, Qt’de cizmene yarayacak widget’lar mi, kullanicidan input alan kod mu?

Birbirinden bagimsiz uc tane problemden bahsediyorsun: Bir 2 boyutlu uzay tanimi ve bunu isleyen kod. Bu uzayda hareket icin kullanici ile interaksiyon. Bu uzayin Qt’de bir cizim ile temsili.

1 Beğeni

Tam olarak şöyle bir şey yapmak istiyorum:

Bir alan olacak 10x10 boyutunda mesela. Benim de bir karakterim olacak (nokta olabilir, görselliğe gerek yok.) Ve ben yön tuşları ile bu karakteri hareket ettireceğim.

Yılan oyunu gibi bir şey ama tam olarak değil

1 Beğeni

Abi yani yılan oyunu yapan birini izle illaki bir şekilde yapmışlardır

1 Beğeni