PyQt5 uygulama başlatılamadı hatası

Resimde de görüldüğü gibi bir hata alıyorum gerek bu forumda eskiden paylaşılmış olan düzeltme yazıları gerek başka topluluklarda yazılmış yazıları okudum ancak hiçbir çözüm bulamadım yardımcı olabilirmisiniz?

win.show()

Eklemeyi unutmuşsun. Ekleyip bir dene bakalım çıktı ne olacak?

aynı sonuç maalesef :frowning:

Bir ara aynı sorunu Ubuntu’da yaşamıştım. Qt Tool’larını indirince düzelmişti. Belki şans eseridir bilemiyorum. QtDesigner indirmeyi deneyebilirsiniz isterseniz. Ya da PyQt5 yerine PySide2 kullanmayı deneyebilirsiniz.

1 Beğeni
import sys

from PyQt5 import QtWidgets

class Window(QtWidgets.QWidget):

def __init__(self):

super().__init__()

self.init_ui()

self.show()

def init_ui(self):

self.setWindowTitle("Merhaba PyQt5")

self.setGeometry(100,100,600,400)

app = QtWidgets.QApplication(sys.argv)

pencere = Window()

sys.exit(app.exec_())

Birde böyle dene (class ile işlem yapmak daha kolay :smiley: )

2 Beğeni

Sonrası için söylüyorum buralarda “self” kullanacaksın her bir değişken için muhtemelen ders alıyorsun biraz ilerle zaten anlatacak bunları :slight_smile:

2 Beğeni

app = QApplication([sys.argv]) kısmında [ ] parantezlerini kullanmadan dene ,
app = QApplication(sys.argv) .Çok bir fark yaratmaz ama yine de dene

1 Beğeni

Denedim ancak maalesef işe yaramadı

QtDesginer yüklü durumda PySide2 üzerinde de aynı şekilde oluyor denemek amaçlı tüm pipleri sildim kalan dosyaları elle de temizledim. Hiçbir sonuca ulaşamadım

Pycharm kullandığını fark ettim. Eğer hem bilgisayarına önceden py felan yuklediysen muhtemelen kendi kurduğun pythondan felan pyqt yi sildin. Pycharm ın Python u ayrı, belki pyqt yi pycharmdan hala kaldırmamış olabilirsin. Pycharm kullanmadığım için bilmiyorum ama pycharmdaki pyqt yi pycharm üzerinden yeniden yüklemeyi felan dene. Aklıma sadece bu geliyor

maalesef onu da denedim pycharm üzerinden pip yüklemesi de yaptım yine de olmadı kafayı yiyeceğim artık sizin başka bir GUİ kütüphanesi öneriniz var mı? Tkinter hariç PyQt çalışmıyor zaten

Bu video sorunu çözer gibi geldi bana. Bir bakın derim daha önce bakmamışsanız.

aynı videoyu sanırım yine siz başka bir gönderide paylaşmıştınız denedim ve olmadı maalesef yine deneyeceğim ama PyQt gına getirdi bana şimdi wxPython denemeleri yapıyorum sanırım wxPython kullanacağım

1 Beğeni

Pyqt5’i kaldırıp, yeniden kurmayı deneyin

Denendi ve olmadı defalarca denedim hemde uğraşmayacağım daha PyQt5 ile