Python 3 e dışardan çektiğim veriyi parçalara bölmek hakkında yardım alabilir miyim?

arkadaşlar merhaba kod yazma işinde çok yeniyim. python 3 kullanıyorum başlayalı daha 2 gün oldu ve anlayamadığım bulamadığım bir engelle karşılaştım. Dışardan bir dosya çağırmak istiyorum ve bunu okumasını istiyorum bunu hallettim ama istediğim dosyada ayrı ayrı iki sütun var bunları tek bir veri olarak değil de iki ayrı veri olarak nasıl tanımlatabilirim. şimdiden yardımlarınız için teşekkürler…

Disaridan verisini aldiginiz dosya metin dosyası mı,yoksa baska bir uzantıda bir dosya midir?Belirtebilirseniz cok memnun olurum😁.Hatta verebilirseniz bu verisini cektiginiz dosyayi paylasabilir misiniz?Belki yardımım dokunur,dokunamayabilir de.Dosyanın formatına baglı.(Ama yardım etmeyi cok isterim acıkcasi.Elimden geldigi kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.)

Ama dosyalar konusuna geldiyseniz(ki gelmissiniz sanırım) orada txt dosyalarını readlines metoduyla okursanız size bir liste dondurur.(bu bir oneridir,belki ise yaramaz ama belirtmek istedim.Daha cok veriye ihtiyacım var sahsen)

Belki once tek bir veri olarak veriyi cekip sonra 2 parcaya bolebilirsiniz.(dosya tipi excel ise size yardım edemem,cunku daha once bir excel dosyasıyla calısmadım.)
Dedigim gibi,elimden geldigi kadar yardım etmek beni mutlu eder.Umarım sorununuz cozume kavusur.

‘.txt’ uzantılı metin dosyası üzerinden taslak bir örnek:

text_ornek  =  open('textornek.txt', 'r').read() # örnek bir .txt uzantılı dosyayı aç, satırları oku
text_ornek_satirlar = text_ornek.split('\n')   # satırları boşluk karakterinden ayır
ilk_liste = []
ikinci_liste = []
for satir in text_ornek_satirlar:
      if len(satir) > 1:
      # Değişkenlerin arasında virgül olduğu varsayımı altında :
      ilk_liste_degisken, ikinci_liste_degisken = satir.split(',')  # virgülden böl ve sıra ile ata
      ilk_liste.append(ilk_liste_degisken) # listeye ekle
      ikinci_liste.append(ikinci_liste_degisken) # listeye ekle

@malebranche
Şu şekilde de yazabiliriz.

veriler = []
with open("test.txt") as örnek_dosya:
    for satır in örnek_dosya:
        sütun1, sütun2 = satır.strip().split(",")
        veriler.append((sütun1, sütun2))

with bloğunu kullandığımızda herhangi bir hata durumunda dosya güvenli bir şekilde kapatılır, yani güvenli işlem yapmak için try,except,else, finally bloklarını kullanmaya gerek kalmaz, aynı samanda okuma modu varsayılan olduğu için "r" parametresine gerek yoktur.
satırları split("\n") yerine for döngüsüyle okuyabiliriz. Satır sonundaki ve başındaki ek boşlukları ve yeni satırı yani \n kaçış karakterini strip() fonksiyonuyla temizleyebiliriz, bu fonksiyon satırın yeni halini döndürdüğü için aynı satırda split(",") kullanbiliyoruz. Verileri 2 ayrı liste yerine tek bir listede ikili demetler halinde toplamanın daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bunun sonucunda liste örnek olarak şöyle olur [ ("ad", "soyad"), ("ad", "soyad") ]

1 Beğeni