Python 3 Fırat özgül kitabında ilk bölümden bir soru

Merhaba arkadaşlar forumda bulunan istihza.com’un bir ürünü olan python 3 kitabının ilk bölümünde “Eğer daha önceden bir programlama dili biliyorsanız bu kitap size sıkıcı gelebilir, onun yerine yine istihza.com’un ürünü olan python resmi kılavuzunun türkçe çevirisini okuyabilirsiniz.” diye bir şeyler yazıyor, ben bu türkçe çeviriyi aradım ancak bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

Archive.org da araştırırsanız bulabilirsiniz.

@hasser bey araştırdım ancak bulamadım bulduysanız link verebilirsiniz sevinirim

@hasser’in bahsettiği link şu: archive.org

Fakat ana dizinden ötesi hiç arşivlenmemiş. Yani alt klasörlere ulaşılamıyor. Sizin konuyu görünce benim de aklıma gelmiş ve bakmıştım fakat sonuç çıkmadı. Yine de şunu söyleyeyim: aradığınız dosya en son 11 Aralık 2015 tarihinde güncellenmiş. Yani 3 seneden beri Python’da yapılan değişiklikler bu kılavuzda yok.

Bir programlama dili biliyor olsanız bile bu sitedeki kılavuz sizin işinizi görecektir. Hem bu belgeler çok daha günceldir. Hatta hâlâ ekleme yapılmaktadır. Orada bahsedilen “size sıkıcı gelebilir” ifadesinin sebebi, belgelerin bazı yerlerinde programlama dillerinin ortak terimlerinin açıklanmış olmasıdır. Örneğin Nesne Tabanlı Programla kısmında Python’da OOP nasıl yapılırdan önce “OOP nedir?” sorusuna yanıt verilmiş. Siz eğer bu kısımlarda kendinizi yetkin görüyorsanız atlayabilirsiniz.

Yine de resmi kılavuz istiyorsanız size tavsiyem en güncel dökümantasyona bakın: Python Resmi Dökümantasyonu (İngilizce)

1 Beğeni

Anormal olan aynı çeviri Dinçer Aydın tarafından da yapılmış. Ancak dili orjinal kılavuz kadar ağır.
http://www.dinceraydin.com/python/tut/tut.html

1 Beğeni

Sanırım bu çeviri Fırat Özgül’ün çevirisinden çok daha eski. 2003’te çıkmış ve Python 2 için.

1 Beğeni

Yardımlarınız için teşekkür ederim furkan ve Serdal bey

1 Beğeni

Merhaba,

istihza.com’un kapanışından sonra ben bu çeviri belgeleri saklamamıştım. Ama bu belgenin 15.12.2015 tarihli bir sürümü https://turkhack.club/pdf/python-istihza-2015.pdf adresinde var. Ancak başka arkadaşların da söylediği gibi bu çeviri artık güncelliğini yitirdi. Dolayısıyla bu belge pek işinize yaramayabilir. Yine de elinizin altında bulunmasını istersiniz diye bağlantısını verdim. Keşke vaktim olsa da bu belgeleri 3.7 sürümüne güncelleyebilsem… Ama ne yazık ki şu an için bu pek mümkün görünmüyor.

İyi çalışmalar,
Fırat Özgül

5 Beğeni