Python Betiğimizi Windows İçin Setup Dosyası Haline Nasıl Getirebilirim?

Merhaba;

daha önceleri pyinstaller ile yazmış olduğum uygulamaları tek bir exe haline getiriyordum ancak bu sefer kurulum dosyası haline nasıl getirebilirim. Kullanıcılar tıklayıp uygulamayı sistemlerine yükleyebilecekleri denetim masasından kaldırabilecekleri bir şekilde yapmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim.

Bilgisayarınızda kurulu programları inceleyin. Kurulurlarken ne gibi değişiklikler yapıyorlar, bakın. Mesela programın başlangıçtan erişilebilir olması için program kendi kısayolunu bir sistem klasörüne atıyor.

Ardından ayrı bir setup dosyası yazmaya başlayın. Aynı değişiklikleri siz de yapın. kendi programınızı program files dizininde bir klasör oluşturup içine atın. Zaten bir setup dosyasının yaptığı nedir ki?

İlk başta setup dosyası ne yapıyo bunu bilmen gerekiyor bundan sonra kendin kodlarsın :slight_smile:

Hazır setup oluşturucu programları kullanabilirsiniz. Mesela aşağıdaki programı ben beğeniyorum, size de tavsiye etmek isterim. Birçok seçenek sunuyor, kurulum sonrası kaldırma işleminin yapılması için uninstaller da barındırıyor.

https://www.createinstall.com

Nasıl kullanacağınızı öğrenmek isterseniz, şu video ile bir fikir edinebilirsiniz

2 Beğeni

Teşekkürler hemen deneyeceğim.

1 Beğeni

Cevap verilmiş ama .

Cx_freeze de bir seçenek .

2 Beğeni