Python CGI veya DJango ile web geliştirme

Merhabalar…

Elimde kodlab tv den aldığım “projeler ile python” kitabında CGI ile web sitesi diye bir bölüm vardı. Baktığım kadarıyla çok basit ve kullanışlı birşeye benziyor. Sadece bir kaç modül ile tamamen python kodlarını web üzerinde kullanabiliyoruz. Bu pythonun gücünü webe aktarmak demek varsayıyorum. Fakat DJango, flask gibi frameworkleride oldukça çok duyuyorum. Djangoya bir ara göz atmak istedim fakat çok karmaşık geldi iç içe birsürü dosya birinden birine yetki veriliyor. Ve daha hiç bir web sitesi kodlamadım web ile ilgili html css birazda javascript biliyorum. İlk defa web için bir framework kullanmaya başlayacağım. PHP mi flask mı Djangomu CGI mı hangisini kullanacağıma karar veremedim.
Amacım öyle büyük projeler yapmak değil. Basit giriş uygulaması olan, örneğin rezarvasyon yapılacak, veritabanıyla iletişim kurabilecek bir site…
Mümkünse web sitemi hibrit uygulamayada çevirmek istiyorum.
Tüm bunları göz önünde bulundurarak sizce hangisini öğrenmeliyim ?

Şimdiden teşekkürler…

Şöyle bir şey bırakayım :slight_smile:

Öncelikle aynı kitabı ben de almıştım. Ama hiç beğenmedim. CGI ile yaparsanız Framework kullanmamış oluyorsunuz. Ben de onunla yapmaya çalıştım ama gereksiz. Django öğrenin. Boşu boşuna 10 satırlık kodu 100 satıra çıkartmaya gerek yok.

Flask, CherryPy gibi framework’ler de tam olarak bunu yapiyorlar.

Bu teknik bir cumle degil sanirim? Duygusal manasini cikartamadim.

Hangisi en kolay geldi? Hangisinde “tamam, ben bununla keyifli bir sekilde projemi yapabilirim” dedin? Onu kullan.

O zaman dorduyle birden bile yapabilirsin. Hatta iki tane daha ekleyeyim: CherryPy, Express.js.

2 Beğeni

Bu Python Framework ü değil?

Degil, hayir.​​​​​​​

Yani demek istediğim kolay öğrenilebilirlik ve sunduğu çözümler bakımından diğerlerine kıyasla daha güçlü bana göre onu demek istedim

Ama şuan onu tam olarak kestiremiyorum yani internette djangoya php den daha kolay diyen çok kişi gördüm. Ama djangoda karışık gibi geldi birsürü dosya içinden ayarlamalar yapılıyor birşeylere üstelik hazır gelen dosyalar olduğu için neye ne yaptığımda aklımdan gidiyor tam odaklı bi şekilde çalışamıyorum

Su an kestiremezsin zaten, hepsini denemen lazim.

1 Beğeni