Python dosya oluşturma

Pythonda .txt veya veri tabanı dosya oluşturması dışında başka hangi dosyalar oluşturulabiliyor?

Butun dosyalari olusturabilirsiniz. Bunun bir kisiti yok. Zaten teknik olarak dosya uzantisi dosya adina dahil. Sadece dosyanin nasil yorumlanacagini belirliyor.

Şifre dosyası oluşturmam için hangisi dosya uzantısı daha iyidir?

Şİfre dosyasından kasıtınız nedir ? şifreli bir dosya mı oluşturacaksınız ?

Programda oluşturduğum şifreyi dosyaya (artık hangi uzantılı olursa) kaydedicem sonra başka bir program onu kontrol edicek .

Yani anladığım kadarıyla bir program yazacaksınız bu bir şifre oluşturacak oluşturulan şifre başka bir dosyaya aktarılacak başka bir program da o şifrenin doğruluğunu mu kontrol edecek ?

Ayenen öyle. :slight_smile:
Veri tabanıyla yapmaya çalışdım olmadı. Txt de çok kolay geldi.

Dosya uzantisi fark etmez.

şimdi diğer dosyadan aldığınız şifreyi bir yerde saklamanız lazım ki diğer dosyayla karşılaştırabilesiniz aynen öyle veritabanı bu iş için aslında en doğrusu neden olmasın yapabilirsiniz nerede takıldığınızı yazın SQLite ile yapmaya çalışalım :slight_smile:
Veritabanı doğru seçim :slight_smile: zaten fazla bir yer kaplamıyacaktır peki şifre bir defa mı oluşturulacak yoksa her programı çalıştırdığınızda yeni bir şifre mi ?

Takıldıgım yer anahtar.py den şifreyi oluşturup veri tabanına aktarıyorum dosya ve parola sıkıntı yok ama diger kontrol dosyasında o dosyayı açıyorum mantık işlemleri kullanmak için fectchall kullanıyorum olmuyor

Hatayi gormeden bir sey diyemeyiz.

Evet haklısınız şöyle söyliyebilirim ki demekki veritabanından verileri güzel çekemiyorsunuz oluşturduğunuz tablo adını ve kullandığınız sütunların isimlerini buraya yazarsanız ona göre cevaplıyabiliriz.

Yok zaten şifre her depiştirdipinde .db silinip başlan ekliyor.
(Bide onlamı ugraşcam. :slight_smile:)

O kadar çok şey yazdım ki nerde naptıpımı artık bende anlamıyorum bazen. :smile:
Yada kafam sakin oldugu zaman başdan bakarım. Şimdi daha iyi bir dosya türü yokmu? :slight_smile:

dediğiniz özelliği karşılayabilecek dosya yok sizin kendi algoritmanız ile yapacaksınız bunu işte en mantıklısı benim bildiğim databasedir sizin database yetenekleriniz ile hemen yapılabilir bir iştir istediğiniz şey bir nevi site sistemlerine benziyor şifreyi sadece program otomatik veriyor sitede ise şifrenizi siz giriyorsunuz :slight_smile:

db hakkın da çok da bilgim yok. Şuanlık .txt kullancam. Kullanıncaya kadar .db yi kullanmayı çalışcam. :slight_smile:

Soru şekline getirebilirsem sorarım.

txt dosyası olabilir şöyle olabilir her programı çalıştırdığında txt dosyasının içerisindeki önceki şifre temizlenmeli ve yeni şifre aktarılmalı 2 şifre aynı anda olursa satırları okutman zorlaşır ama dediğim gibi db iyidir.

Sürekli temizlenirse yaptıgım programın işlevine ters düşüyor. Yada txt dosyasını şifrelemek için bir şey yapılabilir mi?

programınız sürekli şifre vermiyecek mi önceki şifrenin size ne yararı olacaktır ?

Kendi sifreleme algoritmanizi olusturun.