Python - Farklı Masaüstü Uygulamalarını Kontrol Edebilmek Mümkün Mü?

Merhaba,

Python ile windows daki başka bir çalışan uygulamayı kontrol etmek mümkün müdür?

İş yerinde kullandığımız bir muhasebe programında manuel olarak yaptığım ama bir program tarafından daha hızlı bir şekilde otomatik de yapılabilme imkanı olan bazı işler oluyor.

Ben şöyle düşündüm, mouse ve klavye kontrolleri ile böyle bir şey yapılır mı? Ya da başka ne gibi yöntemler olabilir?

1 Beğeni

Mouse ve klavye girdilerini taklit edebilirsiniz ama bu son yöntem olmalı.

Programa bağlı, mesela komut satırından verilecek parametreler ile gerekli işlemleri yaptırabiliyor musunuz?

hayır maalesef komut satırı kullanarak üzerinde işlemler yapılacak bir program değil. arayüzü olan bir program pencere mantığı ile çalışıyor. python ile mi ypaılmış bilmem ama pyqt5 ile yapılmış gibi yani. Mesela programa şu konuma tıkla şu konuma tıkla sonra şunu yaz diye ezberletebiliyor muyuz?

1 Beğeni

yani pyautogui diye bir modül buldum. Bunun üzerine gidip kurcalamak işimi görür mü?

1 Beğeni

pyautogui ile mouse ve klavyeyi taklit edebilirsiniz fakat mouse kontrolleri sıkıntı yaratır. Mouse kontrolleri sırasında mouse ile tıklanacak konumu verebiliyorsunuz. Bu konumun yeri sizin bilgisayarınızda farklıyken kullanıcının bilgisayarında farklı olabilir. Çünkü kullanıcının ekranının çözünürlüğü sizinkiyle aynı olmayabilir.

Python ile olmasına gerek yok. Macro recorder gibi uygulamalar kullanabilirsiniz.

aslında sadece kendim yazıp kendim kullanacağım için tamamen ezberletilmiş program işimi görür. bu yüzden pyautogui olabilir mi dedim

1 Beğeni

Macro recorder kullanmak daha kolay olabilir ama sadece kendiniz kullanacaksanız pyautogui de işinizi görebilir. Zaten kullanımı aşırı basit.

Ben kayıt yapıp daha sonra aynı işlemleri tekrar eden bir programı pynput ile yapmıştım, onu da inceleyebilirsiniz.

1 Beğeni

tamam bir de pynut a bakayım

1 Beğeni