Python ":" (iki nokta) işleci

Bunu python ingilizce resmi kılavuzunda gördüm.

from dataclasses import dataclass, field
from typing import Any
@dataclass(order=True)
class PrioritizedItem:
    priority: int
    item: Any=field(compare=False)

Denemelerim de sonuç vermedi:

>>> a: int
>>> a
Traceback (most recent call last):
  File "<stdin>", line 1, in <module>
NameError: name 'a' is not defined
>>> b: "m"
>>> b
Traceback (most recent call last):
  File "<stdin>", line 1, in <module>
NameError: name 'b' is not defined

İlk başta değişken oluşturmaya mı yarıyor demiştim ama çıkmadı.
Yardımlarınızı bekliyorum.

o tip belirtimi için, yazbel belgelerinde ayrıntılarıyla anlatılmış.

1 Beğeni

Yazbel’de istihza’dan başka python belgelendirmesi yoksa ben bulamadım.

https://belgeler.yazbel.com/python/#_tip_belirtimi_s%C3%B6zdizimi

bu link seni tip belirtimine götürecektir. :slight_smile:

2 Beğeni

Teşekkür ederim :slight_smile:

1 Beğeni

@trdjango bu belgelerin yazarı siz misiniz? Aslında bunlar istihza belgelerinde yer alabilirdi. :slight_smile:

1 Beğeni

Yazarı ben değilim hocam, evet haklısınız belgelerde yer alması çok daha sağlıklı olurdu, yazan arkadaşımıza da çok teşekkür ederim.:slight_smile:

İsmail hocam bu noktada bir şey sormak isterim.
Bizler istediğimiz gibi bu belgelere katkıda bulunabiliyor muyuz? Ben bunun için biz belgelere ekleme yapacağımız yeri hazırlayıp size gönderdiğimizi ve sizin de inceleyip eklediğinizi zannediyordum.
@trdjango bunu belgelere ekleyebildiyse sizin de onayınız olurdu ve bunu sormazdınız.

Öyle de hatırlayamadım. Açıkçası GitHub’dan bakabilirdim geçmişe ama ona da üşendim. İşler GitHub üzerinden yürüdüğü için fork -> push -> PR -> merge döngüsü geçerli. İlk üçünü katkıda bulunan yapıyor, sonuncuyu ise değişiklik izni olanlar. Şu anda yalnız ben varım. Tabii başkaları da olsun isterim bu yetkiye sahip olan ama şu anlık yok. Bakalım, ileride olur İnşallah.

1 Beğeni

Bu yetkiye nasıl sahip olabiliriz?

1 Beğeni

Bol bol katkıda bulunarak. Katkınızı düzgün, düzenli, mümkün olduğunca hatasız yaparak. Belgelerin genel yapısına mümkün olduğunca uyarak. Bu ve bunun gibi uğraşlarınız sonucunda bir süre sonra bu yetkiyi alabilirsiniz. Ancak söz vermiş gibi olmak da istemem. Her ne kadar yetkili kişiler olarak daha fazla kişi olmak istesem de benim için öncelik, belgelerin temiz ve düzenli bir şekilde büyümesi.

Zaten bu yetkiyi elde etmeniz çok bir şey değiştirmez. Siz katkınızı yapın, bir hata çıkmazsa katkınız büyük ihtimalle kabul edilir. Sık sık da bakıyorum bunlara.

1 Beğeni