Python ile açılan bir program penceresi nasıl kapatılır?

Merhaba. Python kullanarak açtırdığımız bir program penceresini yine Python kullanarak nasıl kapatırız?
Mesela os.startfile(“deneme.txt”) ifadesiyle açtığımız metin belgesini (deneme.txt’i) Python’a ne komut vererek kapatırız? Yani taskkill yapmadan sadece açtığım program penceresini kapatmak istiyorum çünkü taskkill o programın tüm işlemlerini kapatıyor.
Teşekkür ederim…

Isletim sistemi belirtmemissin, startfile'dan cikarak Windows oldugunu varsayiyorum. startfile yerine calistirdigi programin PID’ini donduren bir yontem kullanman lazim. subprocess kutuphanesine ve start.exe'ye bakabilirsin.

PID’den ana pencereyi bulmak icin ise EnumWindows + GetWindowThreadProcessId veya Thread32First/Next + EnumThreadWindows ile pencereleri listeleyip “ana pencere” kriterlerine uyani bulman lazim.

Pencereyi kapatmak icin WM_CLOSE mesaji yollayabilirsin.

1 Beğeni

Haklısınız işletim sistemimi belitmeliydim ama zaten os.startfile’dan siz de anlamışsınız, Windows kullanıyorum. Cevabınız için teşekkür ediyorum, deneyeceğim. Yeni başladığım için galiba biraz karışık bir işlem gibi görünüyor ama umarım becerebilirim, tekrar teşekkür ederim…

Evet, direk 90’lardan gelen WIN32 API’si bu, baya sinir bozucu. Oncelikle pywin32 gibi bir extension gerek.

Kontrol ettigin program ozgur yazilim ise koduna girmek daha kolay olacaktir.