Python ile Görüntü işleme

Yüz ifadesini okuyarak kişinin hangi ruh hali içinde yani kızgın yorgun olduğunu anlamak istiyorum. Bunun için neler kullanmam lazım? kütüphaneler falan

OpenCV kullanabilirsiniz.İnternette yeterli kaynak var.

onunla görüntüyü aldıktan sonra ne kullanmam gerekiyor

OpenCv ile görüntüleri işleyebiliyorsunuz.

internette ayrıyeten keras falan bilmek lazım diyor opencv harici kullanmam gereken şeyleri soruyorum

DeepFace kütüphanesine baktınız mı? Şu videoda belki işinize yarar bir şey bulabilirsiniz:

Ama uyarmalıyım DeepFace bende hata verdiği için kullanamadım. Python sürümüm 3.6.5 belki sizde bir sıkıntı çıkmaz

bunlarla alakalı video serisi bulamıyorum. bu video olayı anlayıp kendime göre uyarlamam için çok kısa. aynı şekilde yolo ve tensorflow dersi de baktım konu için bulamadım.

Bunun bir sürü yolu var eğer yüzleri baştan eğitmek istiyosani derin öğrenme gibi konulara bakmanız gerek yada eğitilmiş bir model üzerinde çalışacaksanız internette yeterli kaynak var keras yolo ve en temel olanlarından haarcascade konularını bir kurcala tabi bunları öğrenmek zaman ve emek istiyor en baştada ingilizce istiyor

Bunun için derin öğrenme yapman gerekiyor.
Elinizde binlerce yüz ifadesi barındıran resimler bulunmalı. Bunları train/test olarak ayırıp çalışma yapılmalı.
opencv veya PIL kütüphanelerinden birini seç.
keras veya pytorch kütüphanelerinden birini seç.
numpy ve pandas da verilerin uygun hale getirmen için iyi olur.

Hazır yapılmış bir örneği için: tık.

Btk Akademide bulunan kursta videsu da mevcuttur.

Edit : Bu konuda önceden eğitilmiş bir model kullanabilirsin veya verisetini bulup kendi modelini oluşturabilirsin. Denemek için keras’ta duygu tanıma için hazır bir veriseti mevcut.
Eğer eğitilmiş model(.h5) kullanırsan yapman gereken kütüphaneyi import ettikten sonra load model fonksiyonu çalıştırmak ve elindeki datayı modelin input_shape i ile uyumlu hale getirmek.

Daha fazlasını github üzerinden bulabilirsin…

1 Beğeni

cevabın için teşekkürler dediklerini net olarak anlamadım. ama konuya girdikçe anlarım sanıyorum.

tensorflow indirmeye çalıştım hata alıyorum şuanlık yolo için kaynak bulamadım dediğiniz gibi ingilizcem henüz o kadar iyi değil