Python ile mesajlasma uyqulamasi yazmak

Python ile ayni aga bagli bilgisayar arasinda nasil kucuk mesajlasma uqyulamasi yaza bilirim?
Arastirma yapdim socket ile yaziliyor diye okudum, fakat ornekleri denedim olmadi yardim ederseniz sevinirim

Şuradaki videoyu izleyebilirsiniz.

1 Beğeni

tesekkur ederim kardes

Normalde sadece socket modülünü kullanarak bir chat uygulaması yapılabilir ancak socket modülü şöyle bir yaklaşımla çalışıyor: Siz bir kullanıcıya mesaj atarsınız, kullanıcıya mesaj ulaşır ve kullanıcının size mesaj atmasını beklersiniz, o da size mesaj atar, attığı mesaj size ulaşır ve o da sizin yeni mesajınızı beklemeye başlar.

Dolayısıyla sadece socket modülünü kullanarak birbirinize çoklu mesajlar atamazsınız. Çoklu mesajlar göndermek için ayrıca multiprocessing ve threading modüllerini de kullanmak gerektiğini veya bunların yerine asyncio ile birlikte aioconsole modüllerinin kullanılabileceğini öğrendim. Her dört modül konusunda da yeniyim. Ancak asyncio ve aioconsole modülleri kullanılarak yapılmış, çoklu mesajlar gönderilebilen bir chat uygulamasını deneme şansım oldu (Asyncio, Python’ın 3.4 sürümüyle birlikte gelen yeni bir kütüphane.).

Özetle socket modülüyle birlikte bu bahsettiğim modüllerin incelenmesi daha uygun bir yaklaşım olur diye düşünüyorum.

4 Beğeni