Python ile mesajlasma uyqulamasi yazmak

Python ile ayni aga bagli bilgisayar arasinda nasil kucuk mesajlasma uqyulamasi yaza bilirim?
Arastirma yapdim socket ile yaziliyor diye okudum, fakat ornekleri denedim olmadi yardim ederseniz sevinirim

┼×uradaki videoyu izleyebilirsiniz.

1 Be─čeni

tesekkur ederim kardes

Normalde sadece socket mod├╝l├╝n├╝ kullanarak bir chat uygulamas─▒ yap─▒labilir ancak socket mod├╝l├╝ ┼č├Âyle bir yakla┼č─▒mla ├žal─▒┼č─▒yor: Siz bir kullan─▒c─▒ya mesaj atars─▒n─▒z, kullan─▒c─▒ya mesaj ula┼č─▒r ve kullan─▒c─▒n─▒n size mesaj atmas─▒n─▒ beklersiniz, o da size mesaj atar, att─▒─č─▒ mesaj size ula┼č─▒r ve o da sizin yeni mesaj─▒n─▒z─▒ beklemeye ba┼člar.

Dolay─▒s─▒yla sadece socket mod├╝l├╝n├╝ kullanarak birbirinize ├žoklu mesajlar atamazs─▒n─▒z. ├çoklu mesajlar g├Ândermek i├žin ayr─▒ca multiprocessing ve threading mod├╝llerini de kullanmak gerekti─čini veya bunlar─▒n yerine asyncio ile birlikte aioconsole mod├╝llerinin kullan─▒labilece─čini ├Â─črendim. Her d├Ârt mod├╝l konusunda da yeniyim. Ancak asyncio ve aioconsole mod├╝lleri kullan─▒larak yap─▒lm─▒┼č, ├žoklu mesajlar g├Ânderilebilen bir chat uygulamas─▒n─▒ deneme ┼čans─▒m oldu (Asyncio, PythonÔÇÖ─▒n 3.4 s├╝r├╝m├╝yle birlikte gelen yeni bir k├╝t├╝phane.).

├ľzetle socket mod├╝l├╝yle birlikte bu bahsetti─čim mod├╝llerin incelenmesi daha uygun bir yakla┼č─▒m olur diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

4 Be─čeni