Python İle OpenCV

import cv2
import numpy as np

face_cascade = cv2.CascadeClassifier('haarcascade_frontalface_default.xml')
eye_cascade = cv2.CascadeClassifier('haarcascade_eye.xml')

cap = cv2.VideoCapture(0)

while True:
    ret, img = cap.read()
    gray = cv2.cvtColor(img, cv2.COLOR_BGR2GRAY)
    faces = face_cascade.detectMultiScale(gray)
    for(x,y,w,h) in faces:
        cv2.rectangle(img, (x,y), (x+w, y+h), (255,0,0), 2)
        roi_gray = gray[y:y+h, x:x+w]
        roi_color = img[y:y+h, x:x+w]
        eyes = eye_cascade.detectMultiScale(roi_gray)
        for(ex,ey,ew,eh) in eyes:
            cv2.rectangle(roi_color, (ex, ey), (ex+ew,ey+eh), (0,255,0), 2)

cv2.imshow('img',img)
    k = cv2.waitKey(30) & 0xff
    if k == 27:
        break

cap.release()
cv2.destroyAllWindows()

Merhaba. Böyle bir konu açmaktaki amacınız neydi? Gerçi bahsi geçecek bir konu da yok ortalıkta…

Biraz daha yapıcı konuşalım her lafınızın 2 si milleti eleştirmek burası eleştiri forumu değil bir kod yazmış ve paylaşmış siz konu açında o zaman konularınızı görelim

Yapıcı olacağım bir yer olmadığını belirtmek istedim. Forumda beş postum varken nasıl iki lafımdan birinin milleti eleştirmek olduğu kanısına vardığınız da ayrı bir olay… Ayrıca, bu forumda daha önceden de bulundum, konularımı incelemek istiyorsanız: l0x6c, r0ark, laszlokuehl

Her şeyin ötesinde, forumlar bilgi alışverişi, tartışma ortamları oluşturmak için varlar. Elbette insanlar burada eleştirilebilir, bir kişinin konu hakkındaki iyi/kötü yorumlarını belirtebiliyor olması forumları forum yapar. Ben ise burada bir eleştiride dahi bulunmuyorum, eleştirecek içerik olması gerektiğini belirtiyorum.

2 Beğeni

Buna eleştiri denmiyor dersinki böyle bir konu neden açtın ardınada şöyle yazmışsın gerçi konuda göremiyorum ki nasıl yazıyosun o zaman bu konunun altına derler adama :slight_smile:

İlk olarak bu konuyu açmadaki amacım opencv kütüphanesini bilmeyen arkadaşlara tanıtmak ve yazdığım kodu forumdaki insanlarla paylaşmak. Ayrıca konunun ortalıkta bahsinin geçmesine gerek yok, aramızda belkide görüntü işlemeye merak sarmış bir arkadaş varsa bu konuyu açıp görüntü işmemenin işleyişini görebilir. yinede yorumunuz için teşekkürler…

Arkadaşlar Raspberry Pi 3+ opencv yüklenirken sürekli %63 yada %83 e geldiği zaman hata veriyor.Soğutucu fan koydum yine aynı formatlayıp tekrar tekrar denedim yine aynı çözüm bulamadım:(

Ne şekilde yüklemeye çalışıyorsun ?

buradaki talimatlara göre yüklemeye çalışıyorum.

Hortlayan ikinci baslik olmus. Bunu gormeden digerine cevap vererek bilgiyi boldum bile.

Iste tam olarak bu yuzden bir tane ve yeni baslik acman lazim.

.