Python ile veritabanındaki istediğim satırı nasıl çekebilirim?

Arkadaşlar merhaba python ile anımsatıcı yapıyorum kullanıcıdan tarih ve mesaj alıp veritabanına kaydediyorum ve arkada sürekli çalışan tarihi kontrol eden bir kod parçam var. Bilgisayarımdaki tarih kullanıcıdan aldığım tarihle eşleşince kullanıcıya girdiği mesaj mail olarak gidiyor. Veritabanım tarih ve mesaj olmak üzere 2 sütundan oluşuyor.
Benim karşılaştığım sorun veritabanında birden çok veri var, veritabanından mesajı şu şekilde çektiğimde

im.execute("SELECT mesaj FROM bilgiler")

veritabanındaki mesaj sütunundaki tüm verileri mail olarak kullanıcıya gönderiyor.
Sadece eşleşen tarihin karşısındaki mesajı nasıl gönderebilirim?
Teşekkürler.

Burayı

im.execute("""SELECT TARIH, MESAJ FROM BILGILER WHERE TARIH=?""")

gibi bir where koşuluna alıp bulunduğun gün ile karşılaştırma yapabilirsin. Tabii doğru anladıysam. ( :

1 Beğeni

Onceki baslikta veri saklamak icin veritabaninin sart olmadigini soylemistim.

SQL veritabani kullanmak istiyorsan veritabanlarinin ve SQL’in temellerini ogrenmen lazim. Sordugun sorunun cevabi herhangi bir SQL’e giris dersinin ikinci sayfasinda/dakikasinda bulunabilir.

2 Beğeni

Teşekkür ederim kısa ve öz :slight_smile:

Teşekkür ederim. Birden fazla veri tutacağım ve gerektiği durumlarda ekleme çıkarma yapacağım için veritabanı kullanmak benim için daha iyi ve işlevsel gibi geldi.

Biliyorum. Bu yanilgiya bir suru insan dustugu icin her seferinde belirtmek durumunda kaliyorum.

Ama tabi kimsenin SQL ogrenmesinde bir zarar olmadigi icin israr etmiyorum.