Python ile yazidigim programi root olarak calistirmak

Python ile yazidigim programi terminalda sudo python dosya-ismi.py diyerek root olarak calisdira biliyorum fakat ben tkinter ile gorsel program yapiyorum ve bu programi fare ile cift tiklayarak calistirmak istiyorum fakat boyle oldukda nasil root olarak calisdirmam gerekiyor bilmiyorum mesela normal bir gorsel program root olarak calismasi gerekiyorsa programi acdigim zaman benden gorsel bir ekranda root parolami istiyor bende giriyorum bu sekilde program calisiyor bende boyle bir islem yapmak istiyorum

1 Be─čeni

Merhaba,
Fareyi kullanarak ├žal─▒┼čt─▒r─▒lan exe programlar─▒ yapmak i├žin; pyinstaller kullanabilirsiniz.

1 Be─čeni

Nasil biraz acarmisiniz ?

Pyinstaller ile sadece windows i├žin de─čil, linux ve mac i├žin de exeler olu┼čturulabilir. WindowsÔÇÖda nas─▒l exe olu┼čturuluyorsa, LinuxÔÇÖda da benzer ┼čekilde olu┼čturuluyor:

pyinstaller --parametre dosya.py

soyle soyleyeyim print("Hello world") uyqulamasini yazdim kayd etdim diyelim pyinstaller --onefile dosya-ismi.py diyerekde onu linuxda calisdirla bilir dosya haline getirdim peki bunun root yetgisiyle nasil calisdiracam ?

Root yetkisi derken neyi kastetti─činizi anlayamad─▒m? ├çift t─▒kl─▒yorsunuz ve a├ž─▒l─▒yor program; u├žbirim ile i┼činiz bitiyor.

python-nmap ile modeme bagli kisileri listeleyecek bir program yaziyorum programi terminaldan root olmadan calisdirdigim zaman modeme bagli kisileri listeliyor fakat makine isimlerini yazmiyor(ayni islem normal linuxda kurulu olan nmap icinde gecerli) fakat sudo python dosya-ismi.py diyerek calisdirdigim zaman(tabiki parolami giriyorum) bagli kisileri isimleriyle birlikde gosteriyor ÔÇŽSimdi ben programi pyinstaller ile derledikden sonra calisdirirsam acaba root yetgisi olarak bilgisayara bagli kisileri gosterirmi isimleriyle bilrikde ?

U├žbirim komutlar─▒n─▒ ├žal─▒┼čt─▒ran sat─▒rlara, sudo parolas─▒ da yaz─▒labilir.

nasil onu soylersiniz cok guzel olur

Parolay─▒ ve komutu a┼ča─č─▒daki kal─▒ba g├Âre yazabilirsiniz:

command = "echo ┼čifre | sudo -S komut"
1 Be─čeni

Bu cok guzeldi tesekkurler

Rica ederim, iyi ├žal─▒┼čmalar.

Merhaba.

sudo yetkisi ile bir program─▒ ├žal─▒┼čt─▒rmak i├žin ├žal─▒┼čt─▒r─▒labilir dosya olu┼čturmaya gerek oldu─čunu d├╝┼č├╝nm├╝yorum. ┼×u i├žerikle bir bash scriptÔÇÖi yazmak yeterli olur diye d├╝┼č├╝n├╝yorum:

sudo python dosya_ad─▒.py

T─▒klama ile a├žt─▒─č─▒n─▒zda kullan─▒c─▒ aray├╝z├╝nde ┼čifre sorulmas─▒ kulland─▒─č─▒n─▒z masa├╝st├╝ ortam─▒ ve gerekli paketlerin kurulu olup olmad─▒─č─▒ ile ilgili; o konuda bir ┼čey diyemeyece─čim.

─░yi ├žal─▒┼čmalar.