Python ile Yazılmış Uygulamaya Setup Nasıl Yapılır?

Merhabalar benim bir kaç sorum var;

1. Pyqt5 ile bir uygulama yazıyorum bunu nasıl setup hale getirip yüklenebilir yapabilirim? Yani baya bildiğimiz programlar gibi ileri ileri diyerek kurulacak bir program haline. Python ve gerekli modüller vs yüklenecek o sırada.
  2. Python dosyam çift tıklanarak açılabilir mi? Yani exe yapayım dedim ama kaynak kodları gözüküyor.
  3. Pyqt5 ile yazılmış bir uygulama mobile entegre edilebilir mi yoksa illa kivy mi lazım?
  4. Uygulamam setup sonrası masaüstüne kısayol olarak nasıl eklenir?

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba.

https://docs.python.org/3/distutils/builtdist.html

Bazı yollar var ama ne kadar stabil bilmiyorum. Qt mobili destekliyor, asıl problem Python’da olsa gerek.

exe yapmayınca da gözüküyor.

Bu en kolayıdır herhalde.

Kodlari o dosyadan silersek çalışmaz zannedersem sonuçta derlenmiyor dil degilmi? @EkremDincel

1 Beğeni

Evet. Gerçi ben soruyu soran kişinin ne demek istediğinden emin değilim.

Ben anladım gibi kişi yaptığı uygulamayi executable yapıp shortcutini masaüstüne atıp kodları da gizlemek istiyor ayrıca eğer paylaşırsa kullanıcı dosyalar la uğraşmasın setup olsun istiyor

Şu kısmı anlamadım tam:

@EkremDincel Siz pyinstaller ile executable a çevirdiğinizde kaynak dosyalar orda hala duruyor ya ondan bahsediyor galiba bende kaynak dosyaları ordan tasisak sorun cikarmi diye sordum : D

Tamam işte, uygulamanın yapacağı işlemler her türlü erişebilir olacak zaten, bunu zorlaştırma gibi bir amaç varsa yorumlanan bir dil kullanmamak tercih edilebilir.

1 Beğeni

Setup yapma cx freeze ile yapiliyordu sanirim

Arkadaşlar teşekkür ederim yani demek istediğim şu kaynak kodları kullanıcıya bu sefer vermek istemiyorum. Exe olduğu zaman bunlar ortaya çıkıyor. Arkadaşımızın anlattığı şekilde setup yapma olayını hallettik fakat şu an tek sorunum kodu exe yaptığım zaman kodları içeren dosyanın da orada yer alıp kaynak kodlarını dışarıya vermesi. Kusura bakmayın geç yazabildim. Malum final haftam.

Setup yapıldıktan sonra da kaynak kodlarına erişilebilir.

.py dosyaları Pyinstaller ile tek bir exe dosyası haline getirilebiliyor. Bu noktadan sonra kodlar nasıl görülebilir anlamadım.

Çünkü tek bir .exe’ye dönüştürülenler kodlar değil yorumlayıcı ve diğer gereklilikler, kodlar pyc’ye derlenip uygulama dosyasına olduğu gibi ekleniyor. Koldar uygulamanın içinde bulunuyor yani, okunabilir.

Okunmamasının önüne geçemiyoruz sanırım değil mi?

Kodlarınızı obfuscator ile karıştırarak, kodlarınızı elde eden kişinin kodunuzu okuyup anlamasını zorlaştırabilirsiniz.

3 Beğeni

Okunmasını değil de anlaşılmasını zorlaştırmış olmuyor muyuz?

1 Beğeni

@nickzsche okunmasını istememenizin sebebi lisansmı ?

1 Beğeni

Hem okunmasını, hem de anlaşılmasını. Böyle bir kodu okumak ve anlamak zor mesela.

#!/usr/bin/python3.6
# -*- coding: utf-8 -*-
# Obfuscated with PyObfx #
import os as bFjyQo
import random as ehHXgF
import time as EYaQytLGBkZrTDow
import socket as bkqUTptJHVvC

xWQcgYEzSX = lambda n: (n + 1) / (3 + 4)
hupxfsYZtR = lambda s: ''.join(chr(int(xWQcgYEzSX(ord(c)))) for c in s)

Wh = bkqUTptJHVvC.socket(bkqUTptJHVvC.AF_INET,bkqUTptJHVvC.SOCK_STREAM)

gxuFLrmtRzXwybpv = hupxfsYZtR("ì°|ŌƐLjnj|°ô")
npkDePaOmrdvqSRsKXzHbhxETA   =   hupxfsYZtR("ǜ")
ZVmExOYRhykgLGbKoWXz = xWQcgYEzSX(35.6)
ilhBcbUFHtnmDrzo = int(xWQcgYEzSX(-4))
zeOBXImqJfMpWuPtjV = bool(int(xWQcgYEzSX(0)))
Wpoe = hupxfsYZtR("ĜƠ€|$")

def PBQblGuy():
    print(ZVmExOYRhykgLGbKoWXz)
    print(ilhBcbUFHtnmDrzo)
    print(zeOBXImqJfMpWuPtjV)
    print(Wpoe + hupxfsYZtR("|") + gxuFLrmtRzXwybpv)
    print(ehHXgF.randint(int(xWQcgYEzSX(16)), int(xWQcgYEzSX(56))))
    EYaQytLGBkZrTDow.sleep(int(xWQcgYEzSX(0)))
    """docstring"""
    def XzTHRcwqymZtBl():
    	print(hupxfsYZtR("ƀǘƐLjƸưƐ")) # Awesome
    	print(hupxfsYZtR(" ¨˜ƠLj|njƜƠLj|DŽƐƀƬƬǠ|ǘƸDŽƨƠƴƘø˜$") + hupxfsYZtR(" °„ƸƜ¬|Ơnj|ƠLj„"))
    XzTHRcwqymZtBl()
    print(""" multiline string """)

if __name__ == hupxfsYZtR("ŸŸưƀƠƴŸŸ"):
    PBQblGuy()

Benim okumaktan kastım koda erişebilmek, kodun bulunduğu hafızayı okumak gibi. Ama anlaşılması zorlaşıyor, evet.

1 Beğeni

Evet bir anlam karmaşası olmuş. Benim de kastettiğim şey, kodlar ele geçirilse bile okunması ve anlaşılması zor olsun idi. Düzelttim teşekkürler.

1 Beğeni