Python konfigurasyon dosyası

Merhaba. python’da yeniyim ancak biraz c# bilgim var. Merak ettiğim konu python’da konfigurasyon işlemleri için nasıl bir yol izlenir. c#'da bulunan app.config dosyasının yaptığı işi python projesinde nasıl yapabiliriz. Örneğin veritabanı connection bilgilerinin bulunduğu bir dosyayı hangi isimle hangi uzantı ile oluşturup hangi yöntemle dosya içine dahil ederiz. ikinci sorum python projesinde nasıl bir proje structure yolu izlenir. Bilindiği gibi c#'da çoğunlukla katmanlı mimari prensibi benimsenir. Python’da nasıl bir yol izlemek uygundur.

Merhaba.

Python için bu konuda belli bir kurala/alışkanlığa hiç rastlamadım.

Anladığım kadarı ile app.config bir XML dosyasından ibaret. Python’da XML dosyalarını işlemek için standart kütüphanede bulunan bir şeyler var; ama ben JSON dosyaları kullanmanızı öneririm, onun için de json modülü var.

Dosyaların isminin pek bir önemi yok, kullanacağınız kütüphane sadece belli uzantıların kullanılmasını istemediği sürece uzantı da önemli değil. İçeri aktarma için yukarıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. Microsoft Windows INI dosya formatını kullanmak isterseniz de configparser var.

Teşekkür ederim. cevabınızdan anladığım kadarıyla python proje yapısında kesin çizgiler yok isteyen istediği proje mimarisini kullanıyor

1 Beğeni