Python Kullanıcı

Merhabalar.
Python platformunda yazılan bir uygulamayı kullanıcılara sunmak adına nasıl dışarı çıkarabiliriz.
Sözlük yaptık diyelim guı gibi her şeyi hallettik artık programdan bağımsız bir şekilde kullanmak için nasıl bir yol izlemeliyiz.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Bu komut ile kütüphaneyi yükleyin pip install pyinstaller
Daha sonra bu komut ile exe dosyasına dönüştürebilirsiniz

pyinstaller.exe --onefile --noconsole DOSYA DİZİNİ

DOSYA DİZİNİ kısmına python dosyanızın uzantısıyla beraber tam yolunu vereceksiniz, --onefile parametresi herşeyin tek dosyada toplanacağını, --noconsole ise programınızın konsol üzerinde çalışmayacağını belirtiyor(eğer konsol üzerinde bir program yazdıysanız kullanmanıza gerek yok) Daha sonra çeşitli forum sitelerinden paylaşabilirsiniz, kodları github’a yükleyebilirsiniz.

Ek olarak
Pycharm’da execute ettim diyelim.Sonrasında yaptığım tüm işlemlerde eski execute çalışıyor.Yeni yaptıklarım üzerinden run yapmıyor.Yeni py dosyası açsam bile hala eski dosyamdaki işlemleri yapıyor

Sağ tıklayıp run ederseniz üstünde bulunduğunuz dosyayı çalıştıracaktır. Ayrıca sağ üstteki yeşil run tuşunun yanında da projedeki istediğiniz dosyayı seçebilirsiniz.

ek dosya açmama rağmen dediiniz bölümde yalnızca tek bir dosya gözüküyor.Ayrıca en son açtığğım dosyayı edit yapmama rağmen hala tek dosya gözüküyor.(bu bölümü detaylı olarak aktarabilirsiniz sevinirim)…Teşekkür ederim

Öncelikle şunu söyleyeyim kod yazmak için python eklentisi ile visual studio code kullanmanızı tavsiye ediyorum. Benzer bir durum yaşadığımda ayarlar kısmından bir şekilde düzeltmiştim ancak üstünden zaman geçtiği için hatırlamıyorum. Yeni bir proje açıp deneyin belki düzelir :slight_smile:

Öneriniz için teşekkür ederim.Yalnız pycharm ile visual stuidonun keskin farkları var mı?

Visual studio değil visual studio code. Visual studio ve pycharm bir ide iken (geliştirme ortamı) visual studio code, atom gibi uygulamalar kod editörüdür. Sadece uygulamanın geliştiricilerinin değil tüm insanların yazdığı eklentileri kullanabilirsiniz, hatta kendinizde bir eklenti yazıp yayınlayabilirsiniz. Pycharm’dan daha hafif ve performaslıdır. Hafif dediğime bakmayın yeni bir programcıya her türlü konuda yetecektir. Pycharm python için geliştirilmiş bir ide dir. Visual studio code da ise gerekli eklentileri ekleyerek hemen hemen tüm diller için geliştirme yapabilirsiniz. Yükledikten sonra tek yapmanız gereken eklentiler kısmından microsoft’un yayınladığı resmi python eklentisini yükleyip kodlamaya başlamak :slight_smile: Kod çalıştırmak için sağ tıklayıp run in terminal (terminalde çalıştır)demeniz yeterli olacaktır.